Wayfair iddiası sosyal medyanın gündeminde

Wayfair sitesinde yayınlanan ilanlarda online insan kaçakçılığı yapıldığı iddia ediliyor. Mobilya ve ev eşyaları satan e-ticaret sitesi Wayfair.com, büyük bir suçlamayla karşı karşıya kaldı. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda kayıp çocukların isimleriyle uyuşan onlarca ürün yüksek fiyatlarla satılıyor olarak görülüyordu.

GİRİŞ 13.07.2020 10:07 GÜNCELLEME 13.07.2020 10:23
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Wayfair, ABD genelinde internet üzerinden mobilya satışı yapan bir e-ticaret platformu. Amerika’da kayıp çocukların isimleriyle ürünlerin isimlerinin aynı olması ve yüksek fiyatlarla satılması çeşitli suçlamalara yol açtı. Sosyal medya ve Amerikan televizyon kanallarında bulunan haberler iddiaları güçlendirdi. Wayfair kurum temsilcileri iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

 

Ürünlerin üzerindeki kayıp çocuklara ait isimlerin yanı sıra fahiş fiyatlara satılması da dikkatleri olayın üzerine çekti. ABD’de ve dünya genelinde bu olay büyük tepkilere yol açtı. Firma tarafından sosyal medyada paylaşılan görsellere ait ürünlerin satıştan kaldırılması da şüpheleri güçlendirdi. Resmi bir soruşturma henüz başlatılmasa da yetkililerin konuyla ilgili araştırmalar yapacağı belirtiliyor.

 

 

CNNTürk’e katılan Milliyet gazetesi yazarı Ali Çınar konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Çınar’ın açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde;

"Wayfair şirketi bir mobilya şirketi. e-ticaret yapan bir şirket. Amerika'da kayıp çocukların isimlerini alarak kendi ürünlerinin isimleri olarak kullanmışlar. Wayfair kurum temsilcileri böyle bir şeyin kesinlikle olmadığını söylediler. İşin ilginç tarafı, ürünlerin üzerindeki kayıp çocukların isimlerinin yanı sıra fahiş fiyata satış rakamlarının yer alması dikkat çekti. Bu firma 9 milyar dolarlık bir hacme sahip büyük bir e-ticaret sitesi. Amerika'da kayıp çocuklarının isimlerinin bu ürünlere verilmesi büyük tepki çekti. Firma bu isimleri internet sitesinden kaldırdı. Bu da daha fazla şüphe yarattı. Resmi bir soruşturma olmasa da yetkililer işin üzerine gidileceğini söylüyorlar.

Ürünlerin ismini çocukların ismini koyduğu için, iddiaya göre daha sonra bu ürünleri alanlarla çocukları buluşturuyorlar. Teori bu şekilde. Firmanın internet üzerinden çocuk ticareti yaptığı söyleniyor. Tepki de buna yönelik. Yeni gelişmeler var. Kayıp çocukların bazılarının aileleriyle beraber olduğuna yönelik bilgiler de gelmeye başladı. O nedenle bunun ne kadar doğru olduğu da soru işareti taşıyor. Kesin bir kanıya varmak için henüz erken. Firma, neden bu ürünlere kayıp çocukların ismini koyduğunu ve neden fahiş fiyata ürünlerin satıldığını açıklayamıyor. Örneğin bir yastık 9 bin dolar."

Wayfair olayıyla ilgili olarak henüz sadece iddialar bulunuyor. Kanıtlanmış bir olay henüz ortaya çıkmadı. Konuyla ilgili gelişmeleri takip ederek sizinle paylaşacağız.

KAYNAK: HABER7,CNNTURK
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Çocuk ticareti 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiye de tekstil işi yapan ve trend yol üyeliği iptal edilen firma da bebek kıyafetini 120 bin tlye satıyordu. O firma bulunmalı. İsmini yazmayacağım.
  Cevapla
 • zafer gülten 11 ay önce Şikayet Et
  sanırım çocukları kullanan büyük bir fuhuş şebekesi,zengin kişilere küçük çocukları pazarlıyorlar.
  Cevapla
 • ... 11 ay önce Şikayet Et
  Gerçek bilinemez sonuçta internet sadece web sayfasından ibaret değil. Sosyal mecralarda çocukların kontrolü şart herkesin ulaşacağı fotoğraflar istenildiği gibi kullanılabilir. Ancak çocukların korunması mutlak surette şart.
  Cevapla
 • fatih 11 ay önce Şikayet Et
  ya işin türkiye ayağı? haber nerde?
  Cevapla
 • bekir 11 ay önce Şikayet Et
  aynı ürünlerden trendyoldada var bir kalem çok yüksek fiyatlara satılıyor !!! yorumları ise dahada ilginç
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi'ne katıldı
Dünya Şokta! Zihin okuyan kasklar satışa çıkıyor