Turkcell'in ortağı Azercell'i bitirdi

Turkcell ve TeliaSonera ortaklığında kurulan ve merkezi İstanbul'da bulunan Azertel Telekomünikasyon, Azerbaycan’ın en büyük cep telefonu operatörü Azercell'in, tamamına sahip oldu.

Turkcell'in ortağı Azercell'i bitirdi
Turkcell'in ortağı Azercell'i bitirdi
GİRİŞ 11.02.2008 18:00 GÜNCELLEME 11.02.2008 18:00
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

 Turkcell ve TeliaSonera ortaklığında kurulan ve merkezi İstanbul'da bulunan Azertel Telekomünikasyon ve Yatırım Dış Ticaret A.Ş, Azerbaycan’ın en büyük cep telefonu operatörü Azercell Telecom şirketindeki devlet payını da alarak, şirketin tamamına sahip oldu.


 


Azerbaycan Devlet Emlak İdaresi'nden yapılan açıklamada, 1996 yılında Azerbaycan İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı ve Turkcell tarafından ortaklaşa kurulan söz konusu şirketteki devlete ait yüzde 35,7'lik hissenin, özelleştirme çalışmaları kapsamında 180 milyon dolara Azertel şirketine satıldığı kaydedildi.


 


Özelleştirmeyle ilgili yasal mevzuat doğrultusunda devlet payının önce aynı işletmenin ortağı konumundaki Azertel şirketine teklif götürüldüğü belirtilen açıklamada, söz konusu şirket temsilcilerinin de öneriyi olumlu buldukları ve yapılan değerlendirmeyle 180 milyon dolar değer biçilen devlete ait hisselerin satışıyla ilgili anlaşmanın bugün imzalandığı ifade edildi.


 


Kuruluşundan bu yana geçen 11 yılda yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırım yapan Azercell, yaklaşık 3 milyon civarındaki abone sayısıyla ülkenin en büyük cep telefonu operatörü konumunda.


Turkcell, halen Azerbaycan'ın yanı sıra Gürcistan, Kazakistan, Moldova gibi çeşitli ülkelerde kurduğu ortak şirketlerle en büyük GSM operatörü olarak faaliyet gösteriyor.

YORUMLAR 2
  • fatih ertekin 15 yıl önce Şikayet Et
    yaşasınnn. turkcell çalışanı olarak gurur duyuyorum.................
    Cevapla
  • Yasin 4 ay önce Şikayet Et
    Günah bizimkilerdedir. Sizdə günah yoxdu
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail ve Hamas anlaşmıştı! Hamas'tan bir hamle daha geldi!
İspanya'nın resti sonrası İsrail çıldırdı: Büyükelçisini geri çağırdı