Cumhurbaşkanlığından WhatsApp yasağı iddialarına ilişkin açıklama

WhatsApp ve Telegram gibi yabancı kaynaklı mesajlaşma uygulamaları kamu çalışanları tarafından kurumsal görevlerde kullanılamayacak. Bunun yerine artık kamu çalışanlarının yerli ve milli uygulamaları kullanmaları gerekecek.

GİRİŞ 29.07.2020 16:08 GÜNCELLEME 29.07.2020 16:08
Bu Habere 114 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, basında ve sosyal medyada yer alan Whatsapp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarının yasaklanması yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 

 

Ofisten yapılan yazılı açıklamada, 27 Temmuz'da Dijital Dönüşüm Ofisince yayımlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi kapsamında, Whatsapp, Telegram gibi uygulamaların yasaklandığına ilişkin basında ve sosyal medyada yer alan haberlere yönelik açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması, etkisiz kılınması ve özellikle gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliği bozulduğunda milli güvenliği tehdit edebilecek veya kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla kamu kurum ve kuruluşları ile kritik altyapı hizmeti veren işletmelerce uyulması gereken tedbirlerin 6 Temmuz 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

 

 

ÜLKEMİZİN VERİSİ ÜLKEMİZDE KALACAK

Söz konusu Genelge ve Rehberin kamu kurum ve kuruluşları ile kritik altyapı işleten işletmeleri kapsadığının vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Rehber içeriğinde, ülkemizin verisinin ülkemizde kalması ve veri mahremiyeti konusunda bilinçli olunması vurgulanmıştır. Rehberde dijital altyapılarımızın siber saldırılara karşı mukavemetinin artırılması amacıyla kritik bilgi ve verilerin saklanma esaslarından kodlu ve kriptolu haberleşmeye, sosyal medya üzerinden gizlilik dereceli verilerin paylaşımından elektromanyetik yayılım güvenliğine, endüstriyel kontrol sistemleri güvenliğinden bulut bilişim güvenliğine kadar birçok konuda alınması gereken tedbirler seviyelendirilmiş olarak yer almaktadır. "

ANLIK MESAJLAŞMA GÜVENLİĞİ

Rehberde "Anlık Mesajlaşma Güvenliği" başlığı altında kurumsal veri ve haberleşme güvenliğinin sağlanması amacıyla yerli ve milli uygulamaların tercih edilmesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yabancı menşeli mesajlaşma uygulamalarının kullanımına ilişkin tedbir maddesi, sadece gizlilik içeren kurumsal haberleşme ve belge paylaşımına yöneliktir. Anılan tedbir maddesi ile kamu personelinin kişisel haberleşmelerde kullandığı anlık mesajlaşma uygulamalarına yönelik herhangi bir düzenleme ve kısıtlama bulunmamaktadır. Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi özelinde yer alan tedbir maddeleri kamu kurumları ve kritik altyapı hizmeti veren işletmeleri kapsamakta, kişilerin haberleşme hürriyetine müdahale edecek herhangi bir içerik barındırmamaktadır. Basında ve sosyal medyada yer alan Whatsapp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarının yasaklanması yönündeki haberler gerçeği yansıtmamakta olup, vatandaşlarımızın ve kamu personelimizin günlük hayatlarında kullandıkları iletişim uygulamalarına yönelik bir kısıtlama kesinlikle söz konusu değildir." 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 114
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Devletin evrak iletme sistemleri Whatssapp den yapılmayacak sadece. Ancak bazı korkak sağlamcı yöneticiler kendi başlarına işi abartıp tüm personele tam bir yasağa dönüştürebilir. Bunun için genelge çok anlaşılır biçimde sunulmalıdır.
  Cevapla
 • hilal 1 ay önce Şikayet Et
  Nedir yani kamuda yasak mı değil mi?
  Cevapla
 • Abdullah Er 1 ay önce Şikayet Et
  bu gibi konularda çok geç kalıyoruz. millet bir şeye alışıyor. artık değiştirmek insanlara zor geliyor.
  Cevapla
 • yılmaz 1 ay önce Şikayet Et
  TT Bip uygulamasını çıkarttı. Türkcell yaani yi çıkarttı ama hiç yaygınlaşamadı. Lafa gelince milliyetçiyiz ama uygulama sıfır.
  Cevapla
 • gurbetchi 1 ay önce Şikayet Et
  whatsapp i actiginizda bu app arka planda kamerayi gizlice aciyor ama biz görmüyoruz ve farkinda degiliz.. yani whatsapp de yazisirken kamera seni kayda aliyor ve verileri disariya veriyor.. aynisi mikrofon icinde gecerli.. bunu anlamaniz icin deneyin.. whatsappi kapatin ve sadece kamerayi acin.. kameranin acilmasi biraz sürüyor.. yani bir iki saniye sürüyor.. normal sartlarda.. whatsapp i acin ve burdan bir kamera kayidina baslayin.. hop kamera aninda hazir.. belki yeni sistemlerde farki görmeye bilirsiniz ama eski sistemlerde farki cok bariz sekilde görüyoruz..
  Cevapla
 • Abuzuddin 1 ay önce Şikayet Et
  Yawwww bende inandım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Güney Kore'den Türkiye'ye dikkat çeken tavsiye: Türkiye bu konularda ustadır
Trabzonspor, Sörloth'u KAP'a bildirdi