Yüz tanıma teknolojisi maskeyi tanıyamıyor

Koronavirüs pandemisinin ardından birçok ülkede yüz maskesi kullanımı zorunlu hale geldi. ABD Ulusal Teknoloji Enstitüsü, yüz tanıma sistemlerinin maske kullanımının ardından yüzde 50'ye varan oranda hatalı çalışmaya başladığını açıkladı.

Yüz tanıma teknolojisi maskeyi tanıyamıyor
Yüz tanıma teknolojisi maskeyi tanıyamıyor
GİRİŞ 29.07.2020 13:04 GÜNCELLEME 29.07.2020 13:04

Koronavirüs pandemisinin ardından dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde, özellikle havaalanı gibi kamusal alanlarda maske kullanımı zorunlu hale geldi.

ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar, maske kullanımının ardından en iyi yüz tanıma algoritmalarının dahi yüksek hata oranları verdiğini duyurdu.

Maske takılınca hata oranı beşe katlandı

Genellikle akıllı telefonların kilidini açmak veya pasaportları kontrol etmek için kullanılan algoritma üzerinde yapılan testlerde  89 algoritma üzerinden 6.2 milyon görüntü tarandı.

Yüz tanıma sistemleri genellikle her bin kişiden 3'ünü tanıyamazken, maske takıldığında başarısızlık oranı her 100 kişide beş kata kadar çıktı.

Bu hata oranının 20 ila 50'ye kadar yükselebildiğini açıklayan araştırmacılar, maskenin burnu ne kadar kapattığının, şeklinin, deseninin ve renginin de bu oranı etkileyebildiğini söyledi.

KAYNAK: İNDEPENDENT
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ÖTV indiriminden yararlanacak marka ve modeller belli oldu
Milyonların gözü bu toplantıda! Kabine toplanıyor! Başkan Erdoğan duyuracak