SpaceX Mars yolculuğu için ilk başarılı hamleyi yaptı

SpaceX’in Ay ve Mars’a kargo ve insan taşımak için geliştirdiği devasa Starship roketinin ilk testi başarılı oldu.

GİRİŞ 05.08.2020 13:33 GÜNCELLEME 05.08.2020 13:47

İnsanlığın Mars ve Ay gibi uzun yolculuklarında hem yolcu hem de kargo taşıması için SpaceX tarafından geliştirilen Starship prototipi dün test edildi. ABD’de gerçekleştirilen test sırasında dev SN5 Starship roketi 150 metre yükseğe çıktı ve iniş yaptı.

 

 

Devasa boyuta sahip silindirik paslanmaz çelik yapının başarılı bir şekilde test edilmesinin ardından SpaceX’in CEO’su Elon Musk’tan da bir açıklama geldi. Twitter hesabından “Mars gerçek görünüyor” şeklinde bir paylaşım yapan Musk, önümüzdeki yıllarda yapılacak Ay ve Mars yolculuklarında bu devasa roketten yararlanacak.

SpaceX’in Starship roketindeki nihai hedefi, uzun yolculuklarda insan ve kargo taşımacılığı yapmak. Şirket, her şey planlandığı gibi giderse tek seferde 100 insanı Mars’a taşıyabileceği gibi, kargo taşımalarında da 100 tona kadar yük taşıyabilecek. Bu sayıların, uzay sektöründe yepyeni bir süreci başlatması planlanıyor.

 

 

SN5 Starship roketinin yapılan başarılı testinde SpaceX’in yeni nesil Raptor roket motorları bulunuyordu. Son versiyon, 6 Raptor motorunu çalıştıracak kapasitede tasarlandı. Starship’in Ay ve Mars gibi büyük yolculuklarında ise 31 Raptor motorunu bünyesinde bulunduracağı biliniyor. 100 ton gibi devasa kargo yüklerini göz önünde bulundurduğumuzda, bu kadar fazla motorun gerekli olabileceğini söyleyebiliriz.

KAYNAK: WEBTEKNO
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de sezonun en iyi 11'i açıklandı: 21 gole katkı yapan yıldız yok
Devlet Bahçeli Ülkücü Şehitleri Anma Günü'nde çok sert çıktı: Hesaplaşacağız!