Google Çin kaynaklı 2500 YouTube kanalını sildi

Google, Çin kaynaklı 2500’den fazla YouTube kanalını sildiğini açıkladı. Yanlış bilgiler yaydığı belirtilen YouTube kanallarının son üç ay içinde silindiğini ve dezenformasyona neden oldukları belirtildi.

Google Çin kaynaklı 2500 YouTube kanalını sildi
Google Çin kaynaklı 2500 YouTube kanalını sildi
GİRİŞ 06.08.2020 10:07 GÜNCELLEME 06.08.2020 10:50
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Google, video paylaşım platformu olan YouTube’da yanlış bilginin yayılmasını engellemek amacıyla birtakım önlemler alıyor. Bunlardan birisi de Çin’e bağlı olduğu bilinen 2500’den fazla YouTube kanalının silinmesi oldu.

 

 

Teknoloji devi yaptığı açıklamada, Çin ile bağlantılı koordineli etki operasyonlarına yönelik devam eden soruşturmamızın bir parçası olarak Nisan ve Haziran aylarında hesapların tespit edilerek silindiğini belirtti.

Kanallar genellikle “spam içerikli, politik olmayan içerik” yayınladı, ancak küçük bir kısmı politik konulara da değindi. Bu nedenle Google, yanlış bilgi yayan ve Çin bağlantılı olan kanalları YouTube’dan sildi.

 

 

ABD’deki Çin Büyükelçiliği’ne ulaşan Reuters konu hakkında henüz bir yorum alamadı. Pekin yönetimi geçmişte benzer dezenformasyon iddialarını reddetmişti.

2016 ABD Başkanlık seçimlerine dezenformasyon damga vurmuştu

Yabancı aktörler tarafından tohumlanan dezenformasyon, Rus hükümetiyle bağlantılı aktörlerin sosyal medya ekosistemine yüz binlerce aldatıcı mesaj pompaladığı 2016 cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana Amerikalı politikacılar ve teknoloji uzmanları için yanıcı bir endişe olarak ortaya çıktı.

Birçoğu, Google ve Facebook gibi şirketlerin çevrimiçi propagandayla nasıl mücadele ettiklerine dair düzenli güncellemeler yayınlayarak 2016'nın tekrarlanmasını önlemek için çalışmalar yaptı.

 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • TRT World'e Destek 5 ay önce Şikayet Et
    Batının çıkarlarını savunuyorsa doğru bilgi oluyor, batının gerçek yüzünü deşifre ediyorsa yanlış bilgi oluyor..
    Cevapla
  • Ali 5 ay önce Şikayet Et
    Türkiye'de olsa Twitter coşmuştu. Özgürlüklere müdahale var denilir yaygara koparılırdı. YouTube bir günde Türkiye aleyhine propaganda yapanları veya toplu saldıranları kapatsında görelim objektifliğini.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Görüşmeler öncesi Yunanistan'dan kışkırtıcı hamle!
Mozart’ta 7 saatlik dehşet