Makine öğrenimine göre koronavirüs daha bulaşıcı hale geldi

Michigan State Üniversitesi tarafından geliştirilen makine öğrenimi modeli, SARS-Cov-2 geninde gerçekleşen mutasyonların koronavirüsü daha bulaştırıcı hale getirdiğini ortaya koydu.

Makine öğrenimine göre koronavirüs daha bulaşıcı hale geldi
Makine öğrenimine göre koronavirüs daha bulaşıcı hale geldi
GİRİŞ 21.08.2020 09:59 GÜNCELLEME 21.08.2020 09:59

Koronavirüs salgını ile dünya genelinde bilim insanları salgınla mücadele için çalışmalar yapmaya başladı. Michigan State Üniversitesi'nde görevli bilim insanları da Covid-19 bulaşıcılığını inceleyen bir makine öğrenimi programı geliştirdi. 

Üniversitede Matematik ve Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Bölümü’nden profesör Guowei Wei tarafından geliştirilen model, 20 binden fazla SARS-CoV-2 virüs örneğini inceledi. Araştırmacılar bu çalışmalarda virüsün bulaşıcılığını etkileyen proteinin gösterdiği değişimlere odaklandı.

VİRÜSLER DAHA BULAŞICI HALE GELDİ

Araştırmacıların elde ettiği bulgulara göre virüsün bilinen 6 alt türünden 5’i daha bulaşıcı hale geldi. 

Wei ve ekibi, Ocak ayında hastalığın açıklanan resmi virüs modeli ile elde ettikleri örnekleri karşılaştırdı. Aylar boyunca bu yapılardaki değişimleri takip eden araştırmacılar, böylece değişimleri gerçekleştiği anda belirlemeyi başardı.

Wei, SARS-CoV-2’nin bulaşıcılığı hakkında bilgi sahibi olmanın engelleyici önlemler almak ve küresel ekonomiyi yeniden işler hale getirmek için büyük önem taşıdığını belirtti. Araştırmacı bu mutasyonların Covid-19’un yayılımı, belirlenmesi, engellenmesi ve tedavisi için önemli sonuçları olduğunu da söyledi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail Gazze'de at arabası ile güvenli bölge arayan sivilleri bombaladı
Hacıosmanoğlu'ndan flaş Cumhurbaşkanı Erdoğan sözleri!