TikTOk'u CIA destekli Oracle şirketi aldı

TikTok için verilen süre sona yaklaşırken Microsoft anlaşmadan çekildiğini duyurdu. ABD Borsalarında ise başka bir teknoloji devi olan Oracle’ın TikTok’un ABD operasyonlarını yöneteceği açıklandı.

TikTOk'u CIA destekli Oracle şirketi aldı
TikTOk'u CIA destekli Oracle şirketi aldı
GİRİŞ 14.09.2020 09:33 GÜNCELLEME 14.09.2020 09:39
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Oracle’ın TikTok’un ABD operasyonlarını yönetmek için bir anlaşma yaptığı iddia ediliyor. Oracle’ın ihale sürecinin parçası olduğu belirtilmişti. Ancak The Wall Street Journal’e göre TikTok’u satın almak yerine Oracle’ın ‘güvenilir teknoloji ortağı’ olacağı paylaşıldı. Bu doğrudan satıştan farklı bir şekilde Oracle’ın TikTok’un ABD operasyonlarını kendi bulut teknolojileriyle yöneteceği anlamına geliyor.

 

 

MICROSOFT VAZGEÇTİKTEN BİR SAAT SONRA AÇIKLANDI

Oracle anlaşmasıyla ilgili haber, Microsoft’un teklfinin TikTok tarafından reddedildikten bir saat sonra geldi. Microsoft, TikTok’un ABD, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’daki operasyonlarını satın almak için anlaşma yapmayı planlıyordu. Açıkça görüşmeler, tam bir satın alımdan uzaklaştı ve Oracle'ın bunun yerine teknoloji ortağı olma teklifini kazandığı bildirildi.

 

 

Oracle, ABD hükümetinin istihbarat servisi CIA desteğiyle kurulmuş bir şirket. TikTok ile ortaklığı, Beyaz Saray ve Kongre’den geçen Çin muhlefetinin artan alt akımı ortasında stratejik bir hamle değeri taşıyor.

 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 1
  • Yerli ve Milli 3 yıl önce Şikayet Et
    Yerli yazılımın önemi işte, sözde özgürlükler ülkesi TikToku bile yasakladı, sanki ABD kendi yazılımlarında aynı casusluğu yapmıyormuş gibi..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İkinci el araç satışında yeni dolandırıcılık: İkiz araçla ekspertiz
Dünya Benzema'yı konuşuyor! Dudak uçuklatan maaşından vazgeçiyor