Bilim dünyası bunu konuşuyor! Venüs'te bulundu

İngiliz ve ABD’li bilim insanlarının Venüs gezegeninin atmosferinde, olası yaşam belirtisine işaret eden biyolojik kökenli olabilecek fosfin maddesi keşfettikleri bildirildi. Dünya'da fosfin, penguenler gibi hayvanların bağırsaklarında veya bataklıklar gibi oksijenin az olduğu ortamlarda yaşayan bakteriler tarafından üretiliyor.

Bilim dünyası bunu konuşuyor! Venüs'te bulundu
Bilim dünyası bunu konuşuyor! Venüs'te bulundu
GİRİŞ 14.09.2020 22:59 GÜNCELLEME 14.09.2020 22:59
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Bilim adamları, Venüs’ün asidik bulutlarında potansiyel yaşam belirtisi tespit ettiklerini duyurdu.

İngiltere’de Cardiff Üniversitesi (İngiltere) ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (ABD) bilim insanları, Venüs gezegeninin atmosferinde olası yaşam belirtisine işaret eden biyolojik kökenli olabilecek fosfin maddesi keşfetti.Gezegenin atmosferindeki bulutlarda ise sıcaklığın 50 santigrat olduğu ifade edilirken; bu bulutların içerisinde fosfin gazının tespit edildiği belirtildi. Araştırmacılar, fosfin tespitinin kendi başına ‘mikrobiyal yaşam için sağlam bir kanıt’ olmadığını, gezegende potansiyel olarak bilinmeyen jeolojik veya kimyasal süreçlerin meydana geldiğinin bir göstergesi de olabileceğinin altını çizdi. Uzmanlar, Venüs’ün bulutlarındaki gazın daha iyi araştırılması gerektiğini ifade etti."FOSFİN VARSA HAYAT DA VARDIR"

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) moleküler astrofizikçi ve ortak yazar Clara Sousa-Silva ise "Şu anda Venüs hakkında bildiklerimizden yola çıkarsak fosfinin en makul açıklaması kulağa fantastik gelse de, hayattır. Bu durum olduça önemli, çünkü eğer fosfin varsa hayat vardır ve evrende yalnız olmadığımız anlamına gelir. Aynı zamanda, yaşamın uzayda çok yaygın olması ve galaksimizde başka birçok yerleşik gezegen olması gerekir” ifadelerini kullandı.

 


Atmosferin yüzde 96'sı karbondioksitten oluşan Venüs'ün yüzey sıcaklığı 400 dereceği geçiyor. Bu nedenle Venüs'ün yaşama en elverişsiz gezegenlerden biri olduğu değerlendiriliyordu.

ETİKETLER
yaşam belirtileri
YAZDIR
YORUMLAR 97
 • Canan 1 ay önce Şikayet Et
  Bence daha önce hayat olması mümkün gezegen önü alınamaz hızlı bir küresel ısınmaya maruz kalmış ve şu an ki 400 derecelik yüzey sıcaklığı ve asit yağmurlarıyla şimdiki haline gelmiş olabilir. Atmosferde ise o hayatın izlerini taşıyan gazlar kalmıştır ya da dayanıklılık bakımından dünyadakilerden çok farklı yaşam formları olması mümkün. Hepsi ayrı bir teori bence venüs dünyanın milyonlarca yıl sonraki halinin provası ve biz dünyayı mahvetmeye devam edersek sonu venüs gibi kaynamak olacak
  Cevapla
 • Yozgatlı 1 ay önce Şikayet Et
  Başka gezegenlerde hayat var mı diye milyar dolarlar harcayan kitleyle dünyayı bu hale getiren kitlenin aynı olması
  Cevapla
 • Yok 1 ay önce Şikayet Et
  Alnı olsa da öpsem
  Cevapla
 • Diyorum ki: 1 ay önce Şikayet Et
  Haydi çocuklar, sıradaki halledilecek gezegen venüs...
  Cevapla
 • medo 1 ay önce Şikayet Et
  Bırakın şu boş işleri dünyaya sahip çıkın. Buradan direk mahşer meydanına gidilecek başka kaçacak bir yer yok. Boşuna milyarlarca dolar harcayıp uğraşmayın. O paraları fakir ülkelere verinde bir işe yarasın.
  Cevapla
 • Ordulu 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyayı yaşanmaz yaptılar birde orayı kirletmeyin İngiliz ve abd
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunanistan'ın yalanı elinde patladı! Türkiye anında cevap verdi...
Rusya'dan Türkiye açıklaması: Azerbaycan ve Ermenistan isterse olur