Beyin gücü ile çalışan oyun geliyor

Bilgisayar oyunu düşkünleri yakında sanal ortamda duygu ve düşünce yoluyla da oyun oynayabilecek.

Beyin gücü ile çalışan oyun geliyor
Beyin gücü ile çalışan oyun geliyor
GİRİŞ 20.02.2008 18:49 GÜNCELLEME 20.02.2008 18:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

BBC'nin haberine göre, ABD-Avustralya ortak şirketi Emotiv'in ürünü olan özel bir başlık, beyindeki elektriksel faaliyetleri yakalayıp kablosuz bağlantı yoluyla bilgisayara gönderiyor.

Böylece oyunu oynayan kişi, sanal ortamda kontrol ya da kumanda çubuğu olmaksızın doğal ve sezgisel olarak hareket edebiliyor.

İnsan beyni yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ya da nörondan oluşuyor. Bunlar sinirsel uyarıları elektrik yoluyla ya da kimyasal olarak iletiyor. Başlık, sinirsel faaliyetleri okumak için elektroensefalografi ya da EEG adı verilen bir yöntem kullanıyor.

Halk arasında beyin elektrosu çekme diye de adlandırılan ve yaklaşık 100 yıldır kullanılan bu yöntemle beynin bir çok çalışma bozukluğu tespit edilebiliyor.

Başlık temel olarak beyin dalgalarını okuyup bunları bilgisayar oyununu yönetecek komutlara çeviriyor.

Emotiv şirketinin Genel Müdürü Tan Le, bu başlığın oyunlardaki sanal karakterlerin duygusal tepkilerini daha gerçekçi yapacağı görüşünde. Bu yöntemin yeni olmadığını söyleyen Le, herkesin kullanabileceği şekilde ve oyun oynamak için ilk defa piyasaya sürüldüğünü ifade ediyor.

Epoc adı verilen teknoloji sayesinde bir çok yüz mimiğini yapmak mümkün. Örneğin oyuncu gülümsediğinde, göz kırptığında ya da yüzünü ekşittiğinde başlık bu mimikleri algılayıp oyundaki karakterin yüzüne aktarabiliyor. Ya da oyunda bir başka karakteri öldürdüğünüzde güler ya da mutlu olursanız, sanal karakteriniz sizi duyarsızlıkla suçlayabiliyor.

Bu mimikler ya da eylemlerin sayısının 30'u aştığı belirtiliyor. Oyunculara sadece düşünce gücüyle sanal ortamda eşyaları hareket ettirebilmek düşüyor.

299 dolara satın alınabilecek bu aygıt, hareketleri algılamak için bir jiroskoba ve bilgisayara takılı USB ile bağlantı kurmasını sağlayacak kablosuz iletişim teknolojisine sahip.

Özel başlık, heyecan, meditasyon, gerginlik ve öfke gibi duyguları; gülümseme, gülme, göz kırpma, şaşkınlık gibi yüz ifadelerini; itme, çekme, kaldırma, bırakma, çevirme gibi komutları algılayabiliyor.

YORUMLAR 2
  • Sinan Bol 15 yıl önce Şikayet Et
    Ya beynimize virüs bulaşırsa :))). Formatmı atacaz? :)
    Cevapla
  • Bahadır GENÇ 15 yıl önce Şikayet Et
    Veee. Matrix in kapılarını yavaş yavaş aralıyor... İnternetten oyun bağımlıları vardı hayatını kaybeden. Böyle bi durumda da oraya bağlanıp hiç çıkamayacak olanlarla ölü sayısı :D bakalım neler olcak. Teknoloji gelişe dursun biz de baykalla uğraşaduralım. Adam Rahat Dursa vakit bulacağızda işte :)
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yeni kabinede çarpıcı 'Hakan Fidan' detayı! 101 yıl sonra bir ilk gerçekleşti...
Milli iradeye saygısızlık! Muhalefetten 3 parti ayakta alkışladı! 2 parti ayağa kalkmadı