Yapay zeka kurabiye çizimiyle 7 yıl önceden Alzheimer teşhisi yapabiliyor

Alzheimer hastalığının başlangıcı yapay zeka tarafından artık tespit edilebiliyor. Bilim insanları annelerinin arkasından kurabiye aşıran çocukların çiziminin yapay zeka sistemi tarafından Alzheimer hastalığının başlangıcını tespit ettiğini duyurdu.

Yapay zeka kurabiye çizimiyle 7 yıl önceden Alzheimer teşhisi yapabiliyor
Yapay zeka kurabiye çizimiyle 7 yıl önceden Alzheimer teşhisi yapabiliyor
GİRİŞ 23.10.2020 11:08 GÜNCELLEME 23.10.2020 11:08

Özellikle ilerleyen yaş ile birlikte genetik olduğu bilinen Alzheimer hastalığı birçok insanın yaşam kalitesini kötü etkileyebiliyor. Bu hastalığın henüz kesin bir tedavisi olmasa da erken teşhis ile geciktirici önlemler alınması muhtemel. İngiltere’de yapılan bir araştırma hastalığın teşhisini 7 yıl öncesinden yüzde 70 doğrulukla tahmin edebiliyor.

Birleşik Krallık Alzheimer Derneği, araştırmanın cesaret verici olduğunu söyledi.

Alzheimer Derneği Araştırma Direktörü Fiona Carragher şunları söyledi: "Demans teşhisini zamanında almak, bu durumla iyi yaşamak için çok önemlidir.

"Ne yazık ki, demans hastalarının doğru tedaviye, desteğe ve rehberliğe erişimini geciktiren genellikle uzun bir yoldur - ancak mevcut tedaviler, insanlar onları ne kadar erken alırsa daha etkilidir ve potansiyel yeni tedaviler de erken aşamalarda daha etkili olabilir veya semptomlar ortaya çıkmadan önce bile.

"Bu, çok daha erken ve daha doğru teşhisler elde etmek için yapay zeka ve dil kullanımında heyecan verici bir ileri adım - ancak bu yöntemlerin daha büyük, çeşitli insan gruplarında daha fazla test edildiğini görmemiz gerekiyor.

Alzheimer, beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağlantıları yok ederek hafızaya ve diğer bilişsel yeteneklere zarar verir.

Yalnızca ABD'de 5.5 milyon kadar insanın bu hastalıkla yaşadığı tahmin ediliyor ve bazı araştırmalar bunun kalp hastalığı ve kanserin ardındaki üçüncü önde gelen ölüm nedeni olduğunu gösteriyor.

IBM Research ve ilaç devi Pfizer tarafından geliştirilen AI modeli, Cookie Theft bilişsel testinden alınan kısa konuşma alıntılarını analiz etmek için doğal dil işlemeyi kullanıyor. Demans ve diğer bilişsel hastalıkların teşhisinde uzun yıllardır kullanılan test, insanlardan resimde gördüklerini tarif etmelerini istiyor.

Yapay zeka, dilbilgisi hataları ve bilişsel düşüşü gösteren farklı cümle yapısı gibi ince değişiklikleri tespit etti.

IBM tarafından kullanılan örnekler, 1948'den beri devam eden 5.000 kişiye ve ailelerine yönelik bir ABD araştırma projesi olan The Framingham Heart Study'den geldi.

IBM'in Sağlık Hizmetleri Araştırma Başkan Yardımcısı Ajay Royyuru, "Temel bulgu, klinik teşhisten yedi yıl önce, insanların Alzheimer'ı geliştirmeye devam edeceğini% 70 doğrulukla söyleyebiliriz," dedi.

BBC'ye verdiği demeçte, şu anda hastalığın bilinen bir tedavisi olmamasına rağmen, kimin geliştirebileceğini bilmek tedavilere yardımcı olabilir.

"Hazırlayabileceğiniz hastalığın seyrini değiştiremeseniz bile, hayatınızı daha iyi yönetebilirsiniz."

Bay Ajay, her hastanın bilmek istemeyeceğini kabul etti.

"Bu, güçlü bir etik yapı ile yapılmalıdır, bireyler kullanılan belirteçlere izin vermelidir ve katılmayı seçerseniz öğreneceksiniz. Onay vermedikçe öğrenemezsiniz."

Ancak gelecekte yapay zeka sistemlerinin, doktorların biyo-belirteçlerin bu tür bir sesin teşhis ve öngörücü tıpta oynayabileceği rolü anlamalarına yardımcı olabileceğini umuyor.

"Yapay zekanın bu süreci güçlendirmenin bir yolu olduğuna inanıyoruz, eğitimli bir uygulayıcı için sadece başka bir gösterge ve tanıyı yapay zeka vermeyecek."

KAYNAK: BBC
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son Dakika... Erdoğan tarih verdi: Timsah gözyaşı döken köpekperestlere geçit yok!
36 yıldır oturarak uyuyan Muzaffer Işık’ın isyanı: 'Çocuklar gibi ağlıyorum’