ABD, 'MüslimPro ve Kuran' uygulamasıyla İHA saldırısı düzenliyor

ABD ordusunun, 98 milyon kez indirilen dini uygulamalar da dahil, uygulama geliştirici şirketler üzerinden dünya genelinden veri akışı satın aldığı ortaya çıktı.

ABD, 'MüslimPro ve Kuran' uygulamasıyla İHA saldırısı düzenliyor
ABD, 'MüslimPro ve Kuran' uygulamasıyla İHA saldırısı düzenliyor
GİRİŞ 17.11.2020 09:05 GÜNCELLEME 17.11.2020 16:09
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

ABD ordusunun, dünyanın dört bir yanında kullanılan ve zararsız gibi görünen telefon uygulamaları üzerinden insanların ayrıntılı hareket verilerini satın aldığı öne sürüldü.

 

Vice haber sitesinin haberine göre teknoloji birimi Motherboard, kamuya açık kayıtlar, uygulama geliştiricilerle yapılan görüşmeler ve teknik analizler yoluyla ABD ordusunun, konum verilerini elde etmek için Babel Street ve X-Mode adlı iki ayrı şirket üzerinden veri akışı yaptığını ortaya çıkardı.

Haberde, terörle mücadele, kontrgerilla ve keşif faaliyetleriyle görevli ABD Özel Harekat Komutanlığı’nın (USSOCOM), denizaşırı özel kuvvet operasyonlarına yardımcı olmak için Babel Street’e ait uygulama Konum (Locate) X'e erişimi satın aldığı kaydedildi.

 

USSOCOM sözcüsü Tim Hawkins’in Locate X'in verilerin satın alma işlemini onayladığı belirtilen haberde, "Yazılıma erişimimiz denizaşırı özel operasyon kuvvetleri görev gereksinimlerini desteklemek için kullanılıyor." açıklamasına yer verildi.

Haberde ayrıca Gümrük ve Sınır Muhafaza (CBP) ile Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) birimlerinin de Locate X kullandıkları kaydedilerek, aynı şekilde ABD Vergi Dairesi'nin de (IRS) diğer aracılar üzerinden konum erişim verilerine ulaşmak için satın alımlar yaptığı iddia edildi.

DİNİ UYGULAMALAR DA TAKİP EDİLMİŞ

Motherboard'un araştırmasına göre, veri akışını sağlayan diğer kaynak şirket X-Mode’un da, konum bilgilerini doğrudan telefon uygulamalarından aldığı ve orduyla bağlantısı bulunan diğer aracı kurumlara sattığı kaydedildi.

Haberde, veri satışı yapan telefon uygulamaları arasında namaz vakitleri başta olmak üzere günlük dini ihtiyaçlar için kullanılan "Muslim Pro" ve "Kuran" gibi uygulamaların da yer aldığına vurgu yapıldı.

X-Mode’a veri akışı gönderen uygulamalardan Muslim Pro’nun Android ve iOS kullanıcıları tarafından dünya genelinde 98 milyon kez indirildiğine işaret edildi.

X-Mode'un CEO'su Joshua Anton’un kısa bir süre önce CNN’e verdiği bir mülakata paylaştığı, şirketin her ay ABD içinde 25 milyon, Avrupa Birliği, Latin Amerika ve Asya-Pasifik bölgelerinde de toplam 40 milyon cihazı izlediği bilgisine dikkat çekildi.

VERİLER İHA SALDIRILARINDA KULLANILMIŞ

Haberde, veri tedarik zincirinde yer alan uygulamaların kullanıcılarının çoğunun Müslüman olduğuna dikkat çekilerek, ABD ordusunun terörle mücadele kapsamında yürüttüğü insansız hava aracı saldırıları için hassas yer bilgilerini satın almış olabileceği yorumu yapıldı.

Ancak haberde, Motherboard’un, bu tür uygulama tabanlı konum verileri kullanılarak ABD ordusu tarafından düzenlenen herhangi bir özel operasyon bilgisine sahip olmadığı bilgisine de yer verildi.

ABD’de güvenlik güçlerinin bu tür verilere erişimi için mahkeme kararı çıkarması gerektiği belirtilirken, USSOCOM’un sözleşme ve raporlamalarının konum verileri satın alımlarının kolluk kuvvetlerinden askeri kurumlara yayıldığının ilk kanıtı olarak değerlendirildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
muslimpro
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 2 ay önce Şikayet Et
  Hollandada yasiyorum yillardir telefonlarimiz dinleniyor evimizin wifi modemina girip takip ediyorlar. Telefonlarimizdaki yazismalarimizi vucut isimizi konusmalarimizi mesajlarimizi konustugumuz kisileri herseyimizi dinliyor izliyorlar ve yetinmiyorlar.
  Cevapla
 • E.A 2 ay önce Şikayet Et
  Amerika bizi takip ediyorsa etsin. Şahsen benim Amerikalılara bir zararım söz konusu olmadığından Amerikan İHA'ları bana saldırmaz. Google uygulaması tüm telefonlarda var değil mi? Amerika bizi google'dan bile izliyor. Kaldı ki Amerika için kişi takibi çok zor bir iş olamasa gerek istediği kişiyi eliyle koymuş gibi anında buluyor. Yeter ki resmi makamlar o kişinin yok edilmesine onay versin anında defteri dürülür.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  İran severlerle pek işi yok e a. Sana bişey olmaz
  Cevapla
 • gariban 2 ay önce Şikayet Et
  Vay be, ödüm koptu yav :/ Seninse Amerikalılara niye zararın dokunsunki, sen zaten kalben Amerikalısın, belkide şeklende öylesindir. Allah seni islah etsin emi.
  Cevapla
 • Serkan Ozkan 2 ay önce Şikayet Et
  Cok oluyor, android ilk telefonlarimdan di. Telefona buna benzer bir uygulama yukledim sistem coktu. Kurtarilmaz bir sekilde hasar acti. O gun bugun dur yuklemiyorum.
  Cevapla
 • ... 2 ay önce Şikayet Et
  herkesin cebinde bir casus var hali ile ne tükettiğimiz önemlidir gerçekten teknoloji üretmemiz gerekli kendi CPU (ve çevre elemanları) ve kendi yazılımımız
  Cevapla
 • Selim 2 ay önce Şikayet Et
  Yerli uygulamalar ve cep telefonu, bilgisayar gibi donanımlar üretilmeli.
  Cevapla
 • müslüman birey 2 ay önce Şikayet Et
  ekran görüntüsü yanlış verilen uygulama yıllardır kullandıgım Muslim assistant'tır ve yerli bir uygulamadır. konuyla da hiç bir ilgisi yoktur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş derbide Galatasaray'ı devirdi!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum