Rusya kendi uzay istasyonunu kurmayı planlıyor

Rusya'nın roket ve uzay şirketi Energia Perşembe günü çok işlevli yeni bir uzay istasyonunun geliştirilmesi üzerinde çalıştığını duyurdu. Rusya'nın yörünge istasyonu insansız veya 2 ila 4 mürettebat kapasiteli 3 ila 7 modülden oluşacak.

Rusya kendi uzay istasyonunu kurmayı planlıyor
Rusya kendi uzay istasyonunu kurmayı planlıyor
GİRİŞ 27.11.2020 18:50 GÜNCELLEME 27.11.2020 18:50
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Energia'nın uçuş operasyonlarıyla roket ve uzay sistemlerinin test edilmesinden sorumlu genel tasarımcı başyardımcısı Vladimir Solovyov, Rusya'nın yörünge istasyonu insansız veya 2 ila 4 mürettebat kapasiteli 3 ila 7 modülden oluşacak, dedi.

Rusya Bilimler Akademisi'nin uzay konulu konferansında konuşan Solovyov, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) kimi bileşenlerinin zarar görmesi ve yenilenememesi nedeniyle uzun ömürlü olamayacak diye endişeli.

ISS Rusya bölümünün uçuş direktörlüğünü de yürüten Solovyov, istasyonun 2025 yılına kadar işlevini yitirebileceğini ve bakım maliyetinin 10-15 milyar rubleye (132-198 milyon ABD dolarına) ulaşabileceğini söyledi.
Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) da Perşembe günü yaptığı açıklamada, ISS'nin işlevsel ömrü konusunu NASA ile gelecek yılın başlarında görüşmeyi planladığını bildirdi.
Roscosmos'un basın açıklamasına göre, ISS'in ömrü büyük ölçüde modüllerin teknik durumuna ve ele alınması planlanan bazı siyasi konulara bağlı.
Açıklamada ajansın şu an, yeni ulusal uzay istasyonu tesisine ilişkin Energia tekliflerini beklediği, söz konusu önerilerin Roscosmos Bilimsel ve Teknik Konseyi tarafından incelendikten sonra hükümete gönderileceği kaydedildi. 

KAYNAK: XINHUA HABER AJANSI
YORUMLAR 1
  • İnanan 1 ay önce Şikayet Et
    Uluslararası Arası uzay istasyonunuda Mir istasyonu gibi yapıp parçalamasınlar. İss yi 36000 km lik dünya yörüngesine taşınmalı yada Ay yörüngesine bırakılmalıdır. Bu kadar para emek yok edilmemelidir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
HDP'li Hasip Kaplan'dan hadsiz tweet! Başkan Erdoğan'ı tehdit etti!
Fenerbahçe Mesut Özil'i KAP'a bildirdi!