Robot şef 345 bin dolara satışa sunuldu

Moley Robotics firması tarafından 2015 yılında prototipi tanıtılan robot şefler satışa sunulmaya başlandı. 5 binden fazla tarifi yapabilen robot, lezzetli yemekler hazırlarken bulaşıkları da halledebiliyor. Ancak robot şefler 345 bin dolarlık fiyatıyla dikkatleri üzerine çekti.

Robot şef 345 bin dolara satışa sunuldu
Robot şef 345 bin dolara satışa sunuldu
GİRİŞ 20.01.2021 13:06 GÜNCELLEME 20.01.2021 13:06

Moley Robotics adlı bir şirket, 2015 yılında Almanya’nın en prestijli teknoloji fuarlarından Hanover Messe’te prototip robot mutfak şeflerini tanıtmıştı. Şirket, uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları bu robotun satışa hazır olduğunu açıkladı.

Mutfakta aklınıza gelen her şeyi yapabilme kapasitesine sahip olan bu robot şef, 5 binin üzerinde tarif hafızasıyla birlikte siz koltuğunuzda uzanırken yemekleri hazırlayıp, bulaşıkları halledebilecek.

Diğer akıllı cihazları çalıştırabiliyor

Robot mutfak şefi, mutfağın tavanına raylı sistemle entegre edilen bir çift koldan ibaret. Başka bir robot şirketi olan Schunk ile birlikte geliştirilen bu kollar, tencere, tava ve her türlü mutfak aletlerini kullanabiliyor, hassas teknolojiye sahip parmaklarıyla ocak ve diğer akıllı cihazları çalıştırabiliyor.

Robotun üzerinde bulunan optik kameralar, ellerin ihtiyaç duyabileceği araçların, yemek malzemelerinin ve diğer sistem bileşenlerinin haritalarını çıkarıyor. Robot şef, bu sayede sadece yemek pişirmekle kalmıyor, aynı zamanda bulaşıkları yıkayıp ortalığı temizleyerek mutfağın düzenli kalmasını sağlıyor.

Mutfak robot şefe göre ayarlanmalı

Moley mutfağı, basit kurulum gerektiren bir sistem değil. Mutfakta bulunan her malzemenin konumu robot şefe göre ayarlanması gerekiyor ve tencere ve tava gibi mutfak araçlarının pirinç, cilalı alüminyum, altın veya paslanmaz çelikten oluşması gerekiyor.

345 bin dolara satılıyor

Moley, robot şefin Premium paketi olarak adlandırılan Moley R robot şefin kurulumunun 338 bin dolardan başlayacağını belirtti. Robot kolların dahil olmadığı ve sadece yapay zeka ile yemek tariflerinin nasıl yapılması gerektiğini anlatan, dokunmatik ekrana ve akıllı araçlara sahip olan Moley X ise, 135 bin dolardan satışa sunulacak.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
FIFA'dan Sırbistan'a disiplin soruşturması!
AK Parti MKYK'da gündem terörle mücadele: En kısa sürede kara harekatı başlayacak