Elon Musk Neuralink için tarihi açıkladı

Elon Musk, bazı nörolojik hastalıkları iyileştirmek amacıyla insan beynine çip takacağı Neuralink projesinin deneyleri için tarih verdi. İlk etapta sinirler arasındaki iletişimi sağlayarak hastalara umut olmayı planlayan Neuralink projesi, insan beyniyle elektronik cihazların kontrol edilmesini sağlamayı hedefliyor.

Elon Musk Neuralink için tarihi açıkladı
Elon Musk Neuralink için tarihi açıkladı
GİRİŞ 03.02.2021 10:54 GÜNCELLEME 03.02.2021 10:54
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Neuralink, insanlar arasında bazı fikir ayrılıklarına da yol açtı. Kimileri bu projeyi insanlık üzerinde bir devrim olarak görürken, kimileri ise takılacak bu çipler ile insanların kontrol edilebileceğini düşünüyor. İnsanların kontrol edilme fikri komplo teorilerine dayansa da herhangi bir güvenlik açığının yaşanması sonucu neler olabileceği halen bilinmiyor.

Deneylerin tarihini Twitter’dan paylaştı

Twitter’da bir kullanıcı, attığı gönderi ile Elon Musk‘a seslendi. 20 yıl önce bir araba kazası geçirdiğini ve engelli kaldığını belirten kullanıcı, Neuralink çalışmaları için gönüllü olabileceğini söyledi. Konu hakkında açıklama yapan Elon Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak çok sıkı çalışıyor ve FDA ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Zihniyle video oyunları oynayabilen maymun

Musk, kısa süre önce Clubhouse‘da düzenlenen Good Time Show adlı bir şova katıldı ve burada Neuralink’in bazı ilerlemelerini açıkladı. Kafatasında kablosuz implanta ve minik tellere sahip olan bir maymunu olduklarını belirten Elon Musk, maymunun zihnini kullanarak video oyunu oynayabildiğini belirtti. Sinir implantı hakkında da açıklama yapan Musk, takılan implantın tuhaf görünmediğini hatta fark edilmediğini de belirtti.

 

Elon Musk’a göre şirketin uzun vadeli hedefleri insan / yapay zeka karışımı bir simbiyoz oluşturmak. Burada tabi ki ana kontrol insanda. Yapay zeka ise daha çok yardımcı görevi görüyor.

KAYNAK: SHİFTDELETE, HABER7
YORUMLAR 56
 • sami 3 yıl önce Şikayet Et
  yalan hastalardan kazanacaklari para bu ise harcadadiklari paranin binde biri bile etmez.. amac insani seytana köle yapmak. zalimlerden insanliga hayir gelmez
  Cevapla
 • ÇİP / VİRÜS 3 yıl önce Şikayet Et
  RNA’nın yanında çip nedir ki! Bu gün kullandığımız bilgisayarlar 0 ve 1 gibi sadece iki harfli bir alfabe kullanır ama RNA lar A,G,S,U gibi dört harfli bir alfabe kullanır. Yani bir RNA yazılımı bir bilgisayar yazılımından çok daha az yer kaplar, kat kat daha fazla bilgi taşır ve kat kat daha hızlı çalışır. RNA da bir bilgisayar programı yazılımı gibi bir tür yazılımdır. Biri elektromekanik bir devre üzerinde çalışır, diğeri organik bir ortamda çalışır. RNA zinciri bildiğiniz bir bilgisayar ÇİPi ve yazılımı ile kıyaslanamayacak kadar üstündür. Geleceğin bilgisayarları beyin hücrelerinden, RNA ve DNAlardan oluşacaktır. Bir virüs RNAsı bunun en küçük örneğidir ve bir tür KOD yazılımı gibidir.
  Cevapla
 • Salih 3 yıl önce Şikayet Et
  Çipler hazır önce kim takınacak..
  Cevapla
 • erkan 3 yıl önce Şikayet Et
  teknolojiyi kontrol altinda geliştirmek onemli.yoksa herseye karşı çıkarak bu iş olmaz
  Cevapla
 • Anticehalet 3 yıl önce Şikayet Et
  Bionicİnsan. Önce filmi sonrası realite.... Vesselam Bazılarıda hala vandalık peşinde yazık çok yazık...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'la Şimşek arasında geçen konuşma ortaya çıktı! Ülke için seçim feda edildi
Başkan Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile görüştü