Facebook, Twitter ve Google CEO’ları duruşmaya çıkıyor

Facebook, Twitter ve Google’ın en yetkili isimleri yeniden ABD Kongre’sinin karşısına geçecek. Mark Zuckerberg, Jack Dorsey ve Sundar Pichai ifade vermek için Enerji ve Ticaret Komitesi’ne çağrıldı. Gerçekleşecek duruşmada, şirketlerin Covid-19 aşıları hakkındaki yanlış bilgiler ele almaları da dahil olmak üzere 2020 seçimlerindeki “çevrimiçi platformları rahatsız eden yanlış bilgi ve dezenformasyon” ele alınacak.

Facebook, Twitter ve Google CEO’ları duruşmaya çıkıyor
Facebook, Twitter ve Google CEO’ları duruşmaya çıkıyor
GİRİŞ 19.02.2021 10:47 GÜNCELLEME 19.02.2021 11:07

Komite başkanlarının duruşma ilgili yaptığı açıklamaya göre bu duruşma, komitenin çevrimiçi platformları yanlış bilgi ve dezenformasyonun artan artışından sorumlu tutma çalışmalarını sürdürecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Komite başkanları, duruşmayı şu şekilde değerlendiriyor;

COVID-19 aşısı hakkındaki yalanlar olsun veya seçim sahtekarlığı iddialarının çürütülmesi olsun, bu çevrimiçi platformlar yanlış bilgilerin yayılmasına, ulusal krizlerin gerçek hayatla yoğunlaşmasına, halk sağlığı ve güvenliği açısından korkunç sonuçlara yol açmasına neden oldu.” dedi.

Çevrimiçi platformlar Kovid-19 çalışmalarını olumsuz etkiliyor

Ayrıca duruşma ile ilgili beyanlarını da dile getiren komite başkanları, “Bu duruşma, komitenin çevrimiçi platformları yanlış bilgi ve dezenformasyonun artışından sorumlu tutma çalışmalarını sürdürecektir. Çok uzun bir süredir büyük teknoloji, çevrimiçi kitleleri için bariz bir şekilde yanlış bilgileri teşvik etmek ve yükseltmek için oynadıkları rolü kabul edemedi. Endüstri öz denetimi başarısız oldu. Sosyal medya şirketlerini yanlış bilgilendirme ve dezenformasyona izin vermeye ve hatta bunları teşvik etmeye iten teşvikleri değiştirme çalışmalarına başlamalıyız.” ifadesinde bulundu.

 

KAYNAK: SHİFTDELETE, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Tüm dünyayı tedirgin eden açıklama: Çok daha bulaşıcı, hızla yayılıyor!
Cumhurbaşkanı Erdoğan Turgut Özal'ın anmasına katıldı