Türksat mobil internet anteniyle kesintisiz hizmet verebilecek

Türksat tarafından yerli imkanlarla geliştirilen SOTM sistemi uydu iletişim çözümlerini mobil hale getirecek ve ilk etapta deniz platformlarında kullanılacak. Bu yıl içinde SOTM anteni özellikle askeri araçlar başta olmak üzere kara araçlarında da kullanılabilecek.

Türksat mobil internet anteniyle kesintisiz hizmet verebilecek
Türksat mobil internet anteniyle kesintisiz hizmet verebilecek
GİRİŞ 26.02.2021 15:23 GÜNCELLEME 26.02.2021 15:23
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı desteğiyle Türksat bünyesinde özgün olarak geliştirilen SOTM (SATCOM On The Move / Hareket Halinde Uydu İletişimi) çözümü ile sabit uydu iletişimi çözümlerine, mobilite sağlanıyor. Hem askeri hem de sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen SOTM anteni ile Türksat, sunduğu hizmetle ilgili donanımı da kendisi sağlayan bir firma konumuna yükseliyor.

Uzaya ilgisi olan herkes bu yarışmaya katılmalı

Türksat 5A, haziranda çalışmaya başlayacak

Bakan Karaismailoğlu'ndan Türksat 6A açıklaması

Dunya.com’da yer alan habere göre Türksat, SOTM anteninin de ürün yelpazesine katılması ile; uydu sinyalini, uydu ağ sistemini ve anteni (donanımı) sağlayabilen firma olarak hizmet verecek. Türksat’ın bu üç bileşeni de yönetmesi, özellikle kamu ve askeri kullanıcılar için çok kritik kabiliyetleri de beraberinde getirdiği kaydediliyor. Tüm bileşenler Türksat imzasını taşıdığı için, bant genişliği, en verimli şekilde kullanılabiliyor. İhtiyaç duyulan acil durumlarda, bant genişliği artırılabiliyor. Böylece, iletişimin tüm güvenliği de Türksat garantisi altına alınmış oluyor.

Türksat’ın uydu ağının yeni uydularla genişlemesi, SOTM anteninin kullanılabildiği coğrafyayı da genişletmesi öngörülüyor.

TÜRKSAT EKİBİ YERLİ FİRMALARLA ÜRETTİ

Fiber ve GSM altyapılarının olmadığı kara ve denizlerde Türksat’ın haberleşme uyduları üzerinden hareketli araçlar için sağladığı hızlı ve ekonomik iletişim çözümü olan SOTM anteni, yurtiçi imkânlardan azami yararlanarak, herhangi bir yetenek tekrarına yol açmadan tasarlandı. Projenin idari ve teknik yönetimi, Türksat ekibi tarafından, üretim de yerli firmalarca gerçekleştirildi. Tüm süreçte, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile de yakın bir iş birliği içinde çalışılarak, deniz kullanımına en uygun tasarıma ulaşıldı.

SOTM donanımının ilk sürümü, deniz platformlarına özel olarak geliştiren Türsat’ın bir sonraki hedefi ise kara araçlarına yönelik sürüm olacak. Karasal SOTM anteni, SOTM anteninin askeri araçlar vs. gibi kara araçlarında kullanılabilmesine olanak veriyor. Tasarımı ve ilk faz üretimi tamamlanan ürünün, 2021 yılı içerisinde ürün olarak satışa çıkarılması planlanıyor.

3 AKTİF UYDU İLE HİZMET VERİYOR

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, üç temel hizmet alanlarından ilki olan uydu işletmeciliğinde halen 3 aktif uydu ile hizmet verdiklerini söyledi.

Türksat 5 B uydusunun da yılın ikinci yarısında uzaya fırlatılacağı bilgisini veren Ertok, Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6 A’nın da 2022’de fırlatılmasının öngörüldüğünü bildirdi. Diğer faaliyet alanı olan Kablo TV hizmetinde 1.3 milyon müşterileri olduğunu dile getiren Ertok, altyapısını kurdukları ve işletmesini sürdürdükleri e-Devlet’te ise kullanıcı sayısının 53 milyonu aştığını belirtti.

KAYNAK: DÜNYA GAZETESİ
ETİKETLER
TEKNOLOJİ
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • ZülküfAğa 9 ay önce Şikayet Et
  abe bizim internet yerlerde sürünüyore
  Cevapla
 • ramazan 9 ay önce Şikayet Et
  türksat onlarla uğraşacağına bana 100 mbps diye verdiği ama gecenin 3 ünde dahi 15 i geçemeyen hızı ile ilgilensin..
  Cevapla
 • ccc 9 ay önce Şikayet Et
  Sallama
  Cevapla
 • TÜRK 9 ay önce Şikayet Et
  o Türktelekom olmasın sakın
  Cevapla
 • Hasan 9 ay önce Şikayet Et
  Türksat ne alaka. Hem gece 3 de ne izliyon kardeş
  Cevapla
 • Övünç 9 ay önce Şikayet Et
  Devletimize milletimize hayırlı olsun..
  Cevapla
 • adem 9 ay önce Şikayet Et
  Teknolojiye en fazla gelişimi askeri amaçlı geliştirmeler getirmiştir.
  Cevapla
 • Ümit 9 ay önce Şikayet Et
  Allah ıma binlerce kez şükürler olsun, hergün milli projelerimizin gelişmesi ile ilgili haberler alıyoruz. Maşallah, Subhanallah. Bize şöyle 5 sene ellemesinler dünyanın kaç bucak olduğunu göstereceğiz biiznillah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın önerisi sonrası Rusya'dan son dakika Türkiye açıklaması
Mehmet Acet yazdı: Akşener, adaylıktan vazgeçmiş değil!