Patent yarışında ülkelerde Çin, şirketlerde ise Huawei liderlik koltuğuna oturdu

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (DFMÖ) verilerine göre Çin, geçtiğimiz yılda yaklaşık 70 bin uluslararası patent başvurusuyla, 60 bin başvuru yapan Amerika Birleşik Devletler ile arayı açtı. Örgüt, dünya ülkelerinden 270 bin talep kaydederek bir rekora tanık oldu. Bu bağlamda Huawei, 2020 yılında 5 bin 464 başvuru ile başı çekti. Onun yakın rakipleri Samsung Electronics, Mitsubishi Electric ve hatta Qualcomm oldu.

Patent yarışında ülkelerde Çin, şirketlerde ise Huawei liderlik koltuğuna oturdu
Patent yarışında ülkelerde Çin, şirketlerde ise Huawei liderlik koltuğuna oturdu
GİRİŞ 04.03.2021 09:54 GÜNCELLEME 04.03.2021 09:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Uluslararası patent başvurusu alanında küresel büyümenin düşmesi pek etkili olmadı. Nitekim Birleşmiş Milletler’e bağlı DFMÖ, 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 4 oranında artan başvuruyla 275 bin 900 talep kaydetti. Örgüt Direktörü Daren Tamg, böyle bir rekor sayı karşısında ‘inovasyonun her koşulda sağlam durduğunu’ belirtti. 
 
Ancak bu alanda salgının etki ve sonuçlarının analizini ortaya koyabilmek için acele etmek doğru olmayabilir; çünkü bir patent başvurusunun ulusal düzeyde yapılması ile Dünya Örgütü’ne ulaşması arasında genellikle 12 aylık bir süre geçiyor.

Nitekim DFMÖ'nin baş ekonomisti Carsten Fink 2020’de gelen patent tescil taleplerinin salgın öncesine ilişkin olduğunu öne sürdü. Yine de daha sonra yapılan başvurularda kayda değer bir azalma olmaması, firmaların teknolojilerinin ticarileştirilmesi yolunda yatırımlarını sürdürdüklerini gösteriyor.

YORUMLAR 2
  • Arda 1 yıl önce Şikayet Et
    Amerikan şirketlerin "cisco systems ürünleri gibi şirketlerin ürünlerine taklit ederek kopiyelerek patentleri ihlal ederek çalarak haksız rekabet ederek sonucu dünya lider konuma geldilr!
    Cevapla
  • aaa 1 yıl önce Şikayet Et
    Bizde kaç tane patent başvurusu olmuş
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'li Abdullatif Şener'den AK Parti'ye karşı akla ziyan sözler!
Arşiv unutmaz! Yine kendisiyle çelişti... Kılıçdaroğlu: Erdoğan tekrar aday olabilir