Üretim başladı! Yerli geldi fiyatlar düştü...

Daha önce ithalata getirilen vergi sebebiyle 2.500- 3.000 TL bandına çıkan fiyatlar, Samsung’un ilk yerli üretim modellerini piyasaya sunmasıyla 1.300-1.500 TL’ye düştü.

Üretim başladı! Yerli geldi fiyatlar düştü...
Üretim başladı! Yerli geldi fiyatlar düştü...
GİRİŞ 11.03.2021 06:59 GÜNCELLEME 11.03.2021 07:02
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Cep telefonu devleri Türkiye'de yerli üretime başlarken yeni modeller raflarda yerini aldı. Yerli hamle ile birlikte 2.500-3.000 TL fiyatla satılan giriş seviyesi cep telefonlarının fiyatları da 1.300-1.500TL’ye düştü.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, giriş seviyesindeki telefon fiyatlarının vergi öncesi seviyelerine gerilediğine işaret ederek Samsung’un cep telefonu üretimi başladı. A01 serisi telefonları daha önceden 2.500-3000 TL seviyesindeydi. Türkiye’de üretilenler şu anda 1.300-1.500TL’den satılmaya başladı. Yerli üretim hamlesi cep telefonunda giriş seviyesini olmasını gereken fiyat bandına getirdi” dedi.

200 DOLARLIK İTHAL VERGİ CEPTE KALDI

Turnacı, cep telefonunun temel bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, “Giriş seviyesi modeller önceden vergilerin yüksekliği sebebiyle 3.000 TL seviyelerine çıkmıştı. Ama yerli üretim nedeniyle artık normale dönüyor. Türkiye’de şu anda 200 doların altında ithal edilen cihazlarda gözetim belgesi isteniyor. Bu durum piyasada bu cihazların da 200 dolarlık vergi dilimine girmesine neden oluyor. Yerli üretimde gözetim belgesi istenmediği ve gümrük vergisinden muafiyet geldiği için vergi maliyetleri düşüyor ve cep telefonları çok daha uygun fiyata satılıyor” bilgisini verdi. Turnacı, tüketicilerin yüksek fiyatlı cep telefonu segmentinde de düşüş olacağı beklentisine girdiğini ancak bu modellerin Türkiye’de üretilmemesi sebebiyle fiyatta herhangi bir düşüş beklenmediğini vurguladı.

XİAOMİ'DEN YÜZDE 15 İNDİRİM SİNYALİ

Xiaomi Türkiye Ülke Müdür Yardımcısı İrfan Öztürk de Avcılar'daki fabrikada üretime başladıklarını belirterek yeni modellerin nisan ayında raflarda olacağını söyledi.

Yılda 5 milyon akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacaklarını anlatan Öztürk, “Salcomp ile ortak olan Xiaomi, 30 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'de üretime başlıyor. Avcılar’da bulunan ve yaklaşık 14 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada üretime başlayacak Xiaomi iki bin kişiye de istihdam sağlayacak” diye konuştu.

Yeni modellerle birlikte fiyatların da düşeceğini dile getiren Öztürk, “Her modelde değil ama Türkiye’de üretilen modellerde yüzde 10-15 bir indirim söz konusu olacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Tuzla’da üretime başlayan Oppo’nun mart sonu yerli modellerini piyasaya sürmesi beklenirken Tecno, TCL ve Vivo ise Türkiye’de üretime bir ay gecikmeli başlayacak.

İddialara göre bürokraside yaşanan sıkıntılar sebebiyle üretimin Tecno ve TCL’de mayıs ayına, Vivo’da ise haziran ayına kayacağı konuşuluyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • Ömer Güler 6 ay önce Şikayet Et
  Bir adım sonuçta. Çin de böyle başladı ve dünya devi şimdi.
  Cevapla
 • Tolga 6 ay önce Şikayet Et
  Bu topraklarda sadece vergi yetişir
  Cevapla
 • Neden 6 ay önce Şikayet Et
  E bu ülkede arabalarda üretiliyor neden hala pahali
  Cevapla
 • Serkan 6 ay önce Şikayet Et
  GM telefon sahibi de türk firmada Türkiye'de keşke onun böyle tanıtımını yapsaydiniz cinliye gerek kalmazdı . Ayrica çok başarılı GM telefonlar gerçekten.
  Cevapla
 • Halil 6 ay önce Şikayet Et
  Aynı ev içerisinde eve giren son 8 telefon GM gayet de memnunum
  Cevapla
 • Hanife 6 ay önce Şikayet Et
  Evet yani canım
  Cevapla
 • Ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  Cin çarptığında görürsünüz. Soykırımcı yı ülkeye sokanlar utansın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu duyurdu: ilk kez 200'ün altına düştü
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum