Siber saldırılar ve sonrasında yapılması gerekenler

Facebook’ta dün yarım milyar kullanıcının verisi internete sızdırıldı. Bilgilerinizin ele geçirilip geçirilmediğini bu site aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Siber saldırılar ve sonrasında yapılması gerekenler
Siber saldırılar ve sonrasında yapılması gerekenler
GİRİŞ 04.04.2021 11:09 GÜNCELLEME 04.04.2021 11:09
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Haber7.com / Mustafa Kalkan

Facebook ve Yemeksepeti siber saldırılarıyla birlikte veri güvenliği tekrar gündem oldu. Yemeksepeti’nden 21,5 milyon Facebook’tan ise dünya genelinde 533 milyon Türkiye’den 20 milyona yakın kullanıcının verisi bilgisayar korsanlarının eline geçti. Yarım milyardan fazla kişinin bilgileri internette satılmaya başlandı.

Bu verilerin kimler tarafından ne amaçla kullanılacağı bilinmezliğini koruyor. Veri güvenliği son yıllarda en büyük gündemler arasında yer almaya başladı. Bu veriler ticari olarak kullanılabileceği gibi kötü amaçlı kişiler tarafından farklı amaçlarla da kullanılabilir.

Facebook'ta skandal! Bilgiler sızdırıldı! Türkiye'den 20 milyon kişi

Yemeksepeti’ne KVKK tarafından inceleme başlatıldı

YARIM MİLYARDAN FAZLA HESAP AÇIĞA ÇIKTI

Facebook’tan 533 milyon kullanıcıya ait isimlerini, telefon numaralarını, doğum yeri ve doğum tarihlerini, Facebook biyografilerini ve e-posta adresleri çalındı. Yemeksepeti siber saldırısında ise 21,5 milyon kullanıcının isim, soyisim, doğum tarihi, telefon numarası, e-posta adresi, adres bilgilerive kullanıcı şifreleri çalındı. Tüm bu bilgiler birçok farklı amaca hizmet edebilecek değişkenlerden oluşuyor.

SİBER SALDIRI SORGULAMA MERKEZİ

İnternet dünyasında yer alan bilgilerinizi paylaşırken iki kere düşünmeniz oldukça önem arz ediyor. Çünkü tüm bu veriler geçmişte olduğu gibi şimdi yaşanan siber saldırılarla bilgisayar korsanlarının eline geçirilebiliyor. Verilerinizin herhangi bir siber saldırı aracılığıyla çalınıp çalınmadığını araştıran bir site bulunuyor. Bir güvenlik analisti olan Troy Hunt tarafından kurulan haveibeenpwned.com sitesi eposta adresiniz üzerinden sorgulama yaparak bir siber saldırıya kurban gidip gitmediğinizi gösteriyor. Site üzerinden yapılan sorgulamalar şimdiye kadar gerçekleşen ve yaklaşık 10 milyar hesabın yer aldığı siber saldırı kayıtlarının bulunduğu bir veritabanı üzerinden gerçekleşiyor.

ŞİFRELERİNİZİ DEĞİŞTİRİN VE İKİ FAKTÖRLÜ DOĞRULAMA YAPIN

Eğer verileriniz Facebook ve Yemeksepeti gibi siber saldırılar sonucu sızdırıldıysa acil olarak bazı değişikliklere gitmenizde fayda var. Uzmanlar ilk olarak tüm şifrelerinizi değiştirmenizi öneriyor. Ayrıca sitelere giriş yaparken iki faktörlü giriş seçeneğini kullanmanız özellikle öneriliyor. SMS doğrulama, Google Authenticator, e-posta onayı gibi seçenekler iki faktörlü doğrulama için en yaygın kullanılan seçenekler arasında.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 13
 • neden yok? 1 yıl önce Şikayet Et
  yerli yazılımın olmazsa bunları yaşarsın. bu daha ne ki, neleri paylaşacaklar inanamayacaksınız. Bir video veya bir film sitesi yapmak bu kadar zor mu. neden biz de yapamıyoruz. üstelik çok karlı bir iş. Neden bizim de bir google mız olmasın. Youtube, twitter, bizimde facebookumuz olsun.
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  face book ta her arkadaşlık teklifine tıklarsanız içlerinden birkaç tanesi kötü niyetli çıkabilir.anca kendi eşinize,akrabanıza yer verin.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Fesbuk tweter kullan mayin kardeşim şartmi bunlari kullanmak konuşmak istiyorsan açtelefonu alode bu kadar basit iletişim
  Cevapla
 • Hakkı An 1 yıl önce Şikayet Et
  Project MAVEN nedir; önce bunu öğrenin. Facebook; Google; Wahtsapp; Youtube; Twitter bu programa sizin verilerinizi vermiş durumda... Bu ihlaller ile sızıntı adı altında sorumluluktan kurtuluyorlar. Ne yapabilir... Örnek Suriye de Rus askerlerinden 200 u telef edildi; bu programın yönettiği yapay zeka saldırısı ile. OBAMA zamanında 1600 Trump zamanında 2300 drone vb. istihbarat operasyonu yapıldığı biliniyor. Hesap sorulamıyor (ABD de dahil) bizden Hakan ATİLLA ve Halkbank operasyonu dahil açığa çıkamamış (düşen helikopterler uçaklar dahil; düşmanın X bant elektronik sabotaj imkan kabiliyeti var) suikast çok.
  Cevapla
 • Palavra 1 yıl önce Şikayet Et
  Hackleme filan yok Facebook zaten hacker ve bilgileri zaten sattılar muhtemelen açığa çıkarda yakalanmasınlar diye palavra atıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Levon Ter-Petrosyan'dan itiraf gibi açıklama: Türkiye ile anlaşma imzalamalıyız!
CHP zihniyetinde diriye de ölüye de rahat yok: İBB mezarlığın üstüne sosyal tesis yapıyor!