Robot köpek projesiyle TÜBİTAK yarışmasında finalist oldu

18 yaşındaki Halid Yıldırım, 6 ayda geliştirdiği “robot köpek” ile katıldığı TÜBİTAK 52'nci Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda finale kaldı.

Robot köpek projesiyle TÜBİTAK yarışmasında finalist oldu
Robot köpek projesiyle TÜBİTAK yarışmasında finalist oldu
GİRİŞ 06.04.2021 09:48 GÜNCELLEME 06.04.2021 09:51
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Pandemi nedeniyle evde kaldığı süreçte tasarımı tamamen kendisine ait olan ve farklı iş kollarında kullanılabilen “robot köpek”i 6 ayda geliştiren Yıldırım, projesiyle katıldığı TÜBİTAK 52'nci Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda bölge finaline kaldı.

Uzaktan görüntülü konferans yöntemiyle yapılan bölge değerlendirmesinde robotik ve kodlama” kategorisinde 1’inci seçilen Halid Yıldırım, 24-28 Mayıs tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan Türkiye finaline katılmaya hak kazandı. Bursa’da yapılan bölge finaline ise toplamda 180 proje sunuldu. Projesiyle Eskişehir’i temsil edecek olan genç Halid, Türkiye finallerinde diğer bölgelerden katılan 22 projeyle birlikte Türkiye birinciliği için yarışacak.

Lise öğrencisi robot köpek geliştirdi

KARANTİNAYI ETKİLİ BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRDİM

Proje üzerinde çalışırken pandemi nedeniyle uzun bir süre evde kaldığını belirten Halid Yıldırım, bu zamanı etkili değerlendirdiğini vurgulayarak, “6 aylık yoğun bir emek ve çabanın sonucunda üretmeyi başardığım robot köpeğimin birincilik ödülüne layık görülmesi ve takdir edilmesi beni çok mutlu etti. Özellikle pandemi nedeniyle yaşadığımız sokağa çıkma kısıtlamaları döneminde, evde kaldığımız zamanı etkili bir şekilde değerlendirdim ve bu durumu bir avantaja dönüştürdüm. Projeme başladığımda özellikle mevcut robot köpek projelerinin herhangi bir iş kolu için özelleştirilmediğini ve üzerinde kullanıcının belki de hiç ihtiyaç duymayacağı detektörler ve aparatlar bulunduran modeller olduğunu gözlemledim. Mevcut projelerde gördüğüm dezavantajlar nedeniyle, uzmanlık alanlarına yönelik hassas sensörler ve kabiliyetler kazandırılmış modüler setlerin tasarlanması ve ana gövde üzerindeki yuvalara “tak çalıştır” özelliğinde monte edilebilmesinin daha pratik, kullanışlı ve ekonomik olacağını değerlendirdim ve projemi buna göre planladım” diye konuştu.

BİLİM VE TEKNOLOJİ ALANINDA ÜLKEMİ TEMSİL ETMEYİ HAYAL EDİYORUM

Projesinin bölge finallerinde birinci olmasından gurur duyduğunu söyleyen Yıldırım, “Projemi hazırlarken özellikle robotumun iki amacı gerçekleştirmesini hedefledim. Yapılan işlerde insanlarla birlikte onlara yardımcı olması ve insanların sağlık ve güvenlik nedeniyle bulunmasında sakınca olan yerlerde insanların yerini alarak verilen görevleri yerine getirebilmesidir. Gelecekte sağlık hizmetlerinde, sınır güvenliğinde, askerî alanda, uzay çalışmalarında, maden kazalarında ve doğal afetler gibi farklı birçok alanda geniş bir kullanım alanı bulacağını düşünüyorum. Ankara’da yapılacak olan Türkiye finallerinde okulumu ve Eskişehir’i başarı ile temsil etmeyi ve yüksek derece almayı ümit ediyorum. En büyük hedefim, Modüler Robot projem ile yurt dışındaki bilim ve teknoloji yarışmalarında ülkemi ve milletimi temsil edip, Türkiye’ye birincilik derecesi getirmektir” dedi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
finalist
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • ahmet54 6 ay önce Şikayet Et
  Bu çalışma çok güzel çok başarılı. Hakkında hayırlı olsun gencimizin. Yolu açık olsun.
  Cevapla
 • Yusuf 6 ay önce Şikayet Et
  Umarım bu başarılı kardeşimizin çalışması yer değiştirmez.
  Cevapla
 • rumeysa 6 ay önce Şikayet Et
  Canı gönülden tebrik ediyorum. Başarıların daim olsun. Ülkemizin böyle gençlere ihtiyacı var.
  Cevapla
 • angaralı 6 ay önce Şikayet Et
  Bunun daha gelişmişi yıllar öncesinde çıktı zaten, genç arkadaşımız uğraşmış kısıtlı imkanları ile birşeyler yapmak istemiş (yaşıtları tiktok vs gibi boş işlerle meşgulken) tebrikler ama daha özgün olmalı parçaları satılıyor lego gibi birleştirip yapabilirsiniz, üzüldüğüm koskoca Türkiye de finalist olacak daha özgün robotların çıkmaması, böyle hevesli genç arkadaşlara imkan verilmeli eğitim verilmeli ki hünerlerini sergilesinler
  Cevapla
 • Hasan 6 ay önce Şikayet Et
  Peygamber efendimiz ilim cindede olsa gidin alın demiş bilgi bilgidir. Masallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Barzani'den tezkere yorumu! Türkiye ve operasyon açıklaması
İYİ Parti'den tezkere açıklaması! Kararını duyurdu