Bezos'un şirketin'den NASA'ya SpaceX itirazı

Jeff Bezos'un uzay taşımacılığı şirketi Blue Origin, NASA'nın Ay'a astronot göndereceği araç için SpaceX ile yaptığı anlaşma için itiraz başvurusu yaptı.

Bezos'un şirketin'den NASA'ya SpaceX itirazı
Bezos'un şirketin'den NASA'ya SpaceX itirazı
GİRİŞ 27.04.2021 21:02 GÜNCELLEME 27.04.2021 21:04

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un sahip olduğu Blue Origin, ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Ay'a gidecek astronotların iniş kapsülünün inşası için SpaceX ile yaptığı anlaşmaya itiraz etti.

Dünyanın en zengin iki insanı Bezos ile SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk arasında uzun süredir devam eden rekabet yeniden kızışırken, The New York Times'ta yer alan habere göre, Bezos'un şirketi Blue Origin, Hükümet Sorumluluk Ofisi'ne 50 sayfalık itiraz başvurusunda bulundu.

SPACEX TEKNİK ZORLUKLARI KÜÇÜMSÜYOR

Blue Origin'in Üst Yöneticisi Bob Smith, NASA'nın kararının hatalı değerlendirmeye dayandığını savundu. Blue Origin’in teklifinin avantajlarının yanlış değerlendirildiğini ve SpaceX'in teklifinin teknik zorluklarının küçümsendiğini belirten Smith, "NASA'nın bu tür hataları yapması gerçekten alışılmadık bir durum." değerlendirmesini yaptı.

KUSURLU BİR ANLAŞMA

Şirketten yapılan açıklamada ise NASA'nın Ay'a İnsanlı İniş Sistemi programı için kusurlu bir satın alma gerçekleştirdiği kaydedildi. Açıklamada, söz konusu kararın rekabet fırsatlarını ortadan kaldırdığı, tedarik tabanını önemli ölçüde daralttığı ve ABD'nın Ay'a gidişini de tehlikeye attığı aktarıldı.

NASA, 16 Nisan'da, "Artemis" adlı program çerçevesinde Ay'a gidecek astronotların iniş kapsülünün inşası için SpaceX'in 2,9 milyar dolarlık iniş sistemi projesini seçtiğini duyurmuştu.

Blue Origin'in yanı sıra aynı ihaleye katılan Dynetics şirketinin de itiraz başvurusunda bulunduğu bildirildi.

KAYNAK: AA, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İstanbul Havalimanı Avrupa'nın zirvesinde yer aldı
Aşı randevuları ile ilgili son dakika gelişmesi! Bir açıklama da Bakan Koca'dan