Yerli tanı kiti mutasyonlu virüse karşı daha doğru sonuç veriyor

Koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantlarına duyarlı, yanlış negatif sonuç verme riski düşük tanı kiti geliştirildi.

Yerli tanı kiti mutasyonlu virüse karşı daha doğru sonuç veriyor
Yerli tanı kiti mutasyonlu virüse karşı daha doğru sonuç veriyor
GİRİŞ 03.05.2021 11:39 GÜNCELLEME 03.05.2021 12:08
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İzmir Ekonomi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkan Vekili Doç. Dr. Osman Doluca, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantlarına duyarlı, yanlış negatif sonuç verme riski düşük tanı kiti geliştirdiklerini bildirdi.

Doç. Dr. Osman Doluca, üniversite ve Genz Biotek firması iş birliğiyle Kovid-19 mutasyonlarına karşı duyarlı tanı kiti geliştirmek için 5 ay önce başladıkları Ar-Ge projesinin son aşamasında olduklarını belirtti.

Bir kişide 2 mutant virüs birden görüldü! 52 katlı rezidans karantinada

Dünyanın en tehlikeli virüsü 'hint mutantı' Türkiye'de! İşte korkutucu özellikler...

Özel bir yazılımla geliştirdikleri tanı kitiyle koronavirüs gen dizilimlerinin analiz edilebildiğini ifade eden Doluca, geçen ay yapılan ilk deneyde kitin İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya mutant virüslerini başarıyla saptadığını söyledi.

BREZİLYA, GÜNEY AFRİKA VE İNGİLİZ VARYANTLARINI TESPİT EDEBİLİYOR

Kovid-19'un mutasyonun belirlenmesinin tedavide önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Doluca, şöyle konuştu:

"Virüsün tespit edilmesi için kullanılan yöntemin adı 'PCR'. Test yapılırken virüs RNA'sının ufak bir kısmına bakılıyor. Hastadan alınan örnekte bulgu varsa sonuç da pozitif oluyor ancak virüsün gelecek dönemde mutasyona uğrama riski, tespit edilememe ihtimalini de ortaya çıkarıyordu. Geliştirdiğimiz yazılımla PCR sonuçları yorumlanarak hastadan alınan örneğin Güney Afrika ya da Brezilya varyantı mı, İngiltere varyantı mı yoksa ilk vahşi tip varyantı mı olduğu kolayca anlaşılıyor."

İzmir Ekonomi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkan Vekili Doç. Dr. Osman Doluca

YANLIŞ NEGATİF RİSKİNİ AZALTACAK

Virüs mutasyona uğradığında tanı kitlerinin çalışmaması ya da yanlış sonuç vermesi gibi bir ihtimalin bulunduğunu aktaran Doluca, şöyle konuştu:

"Kitimizin, ortaya çıkabilecek yeni mutasyonu belirlemek gibi bir görevi yok ancak kit, bilinen mutantları, mevcut kitlerden daha iyi şekilde saptayacak. Virüs yeni mutasyona uğrasa bile geliştirdiğimiz yazılım, kitin yanlış negatif sonuç verme riskini azaltacak. Yeni mutasyon, Güney Afrika, Brezilya ya da İngiltere mutantından hangisine yakınsa, ona göre yorumlanabilecek şekilde sonuç verecek."

3 SAATTE HIZLI SONUÇ

Kitin yaklaşık 3 saatte, mümkün olduğunca hızlı sonuç verdiğini aktaran Doç. Dr. Doluca, şöyle dedi:

"Salgın sürecinde birçok biyoteknoloji firması tanı kiti geliştirdi. Ancak bizim hazırladığımız tanı kitinin en önemli avantajı, yanlış negatif sonuç verme riskini en aza indirmesi. Çünkü virüs mutasyona uğradığında, bazı tanı kitleri çalışmayabiliyor ya da direkt negatif sonuç çıkarıyor. Bu kit, yazılım sayesinde riski en aza indiriyor ve 3 mutantı saptıyor. Elbette yüzde 100 denemez ancak hata payını minimize ediyor."

Doç. Dr. Doluca, gen dizilimlerini uluslararası veri bankaları Global Initiative on Sharing Avian Influenza Database (GISAID) ve National Center for Biotechnology Information'dan (NCBI) aldıklarını belirtti.

Kitin iş birliği yapılan firmaya teslim edildiğini ifade eden Doç. Dr. Osman Doluca, iyileştirme çalışmalarının ardından üretimine geçileceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Covid-19
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • hüseyin 4 ay önce Şikayet Et
  sonuç: Çin'den Test almaya devam
  Cevapla
 • İso 4 ay önce Şikayet Et
  Dünyada tek Türkiye’de Karadeniz’in bir ucunda öbür ucuna boyunca boş boş konuşanlar geliştiriliyor , ama sıfır hiç etgisi yok , nasıl oluyor bu iş
  Cevapla
 • 74. 4 ay önce Şikayet Et
  Kiti boşverin aşıya odaklanın
  Cevapla
 • hik met 4 ay önce Şikayet Et
  türkiyede üst üste buluşlar yapılıyor. bunun önü iyice açılmalı. insanlar araştırmaya teşvik edilmesi için devlet her semtte araştırma laboratuvarları açmalı.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Salgını kasten başlattılar! Tarihi açıkladı (24 Eylül 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Son Dakika: Irak'ın kuzeyinde 9 terörist etkisiz hale getirildi