Arama-kurtarma görevlerinde hamam böceği kullanılacak

Araştırmacılar, arama-kurtarma görevleri için sıradışı bir yöntem geliştirerek hamam böceği kullanmaya başladı. Hamam böceklerinin üzerine yerleştirilen mini bilgisayarlar sayesinde keşif daha hızlı yapılıyor.

Arama-kurtarma görevlerinde hamam böceği kullanılacak
Arama-kurtarma görevlerinde hamam böceği kullanılacak
GİRİŞ 13.06.2021 16:50 GÜNCELLEME 13.06.2021 17:47
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Bilim insanları doğal afetler sonrasında arama-kurtarma çalışmalarında kullanılacak alternatif yöntemlere bir yenisini ekledi. Enkazda insan ve ağır makinaların çalışması hem tehlikeli hem de verimsiz olduğu için araştırmacılar hamam böceklerini kullanmayı denemeye başladı. Minik böcekler enkazdaki en dar alanlara girerek orada keşif yapabiliyor.

Singapur, Çin, Almanya ve Birleşik Krallık’taki kurumlarla bağlantılı bir araştırma ekibi çalışmayı yürüttü. Ekip, bir böcek-bilgisayar hibrit sistemi geliştirdi. Sistemlerini bir makale ile açıkladılar ve çalışma şu anda arXiv‘de ön baskıda.

MADAGASGAR TISLAYAN HAMAM BÖCEĞİ KULLANILIYOR

Teknik, mikroteknolojiyi canlı bir Madagaskar tıslayan hamam böceğinin doğal becerileriyle birleştiriyor. Bu hamam böcekleri üzgün ve sinirli olduklarında çıkardıkları tıslama sesi ile bilinir. Aynı zamanda arama-kurtarma görevi için sırt çantası taşımada iyi bir aday. Çünkü kanatları yok.

Araştırmacılar böceğe takmak için bir sırt çantası oluşturdu. IR kamera, iletişim çipi, CO2 sensörü, mikro denetleyici, flash bellek, DAC dönüştürücü ve IMU’yu barındıran birbirine bağlı beş devre kartından oluşuyor. Daha sonra bu sırt çantasını hamam böceğinin arkasına yapıştırdılar.

ANTENLERİNE ELEKTROT YERLEŞTİRİLDİ

Araştırmacılar ayrıca hamam böceğinin kafasındaki anten benzeri uzantılara (cerci) elektrotlar yerleştirdi. Normalde hamam böcekleri yönüne karar vermek için cerci’yi kullanır. Ancak elektrotları yerleştirince sırt çantası sağ veya sol cerci’ye çok küçük elektrik sarsıntıları göndererek hamam böceğinin istenen yöne dönmesini sağlıyor.

Ekip, hamam böceğinin doğru kişiyi bulmasına yönelik bir deney yaptı. Araştırmacılar, böceğin kişiyi bulduğunu açıklayarak başarılı olduklarını belirtti. Gerçek arama-kurtarma operasyonlarında kullanmak amacıyla tasarımlarını geliştirecekler.

KAYNAK: SHİFTDELETE, HABER7
YORUMLAR 11
 • ... 1 yıl önce Şikayet Et
  istihbarat deyinsene adam gibi
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Bide hamam bocegine sorun, cile dolasmak iyi biseymi diye...robotunu yapsaniza canliya zarar vereceginize...
  Cevapla
 • levocan 1 yıl önce Şikayet Et
  hamam böceğinin gözüne sabun kaçarmı? bunuda araştırın lütfen
  Cevapla
 • Bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sözde hayvan hakları dernekleri duymadı herhalde, kesin karşı çıkarları...
  Cevapla
 • Fatih. 1 yıl önce Şikayet Et
  Eğer bu araştırmayı Müslümanlar yapsa dediğin doğruydu ama hakları çiğneyen kendilerinden biriyse onlar 3 maymunu oynar. Örnek olarak İsmail Küçükkayanın boşandığı eşinin kadın hakları koruyucu dernekler için dün söylediklerine bakabilirsin. Kadın hakkı, hayvan hakkı dernekleri hep ay0, nı zaten.
  Cevapla
 • TR - SAKARYA 1 yıl önce Şikayet Et
  dilimden aldın
  Cevapla
 • Hamza kaplan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne saçma bir araştırma.. Allah insana taşıyamadığı yükü vermez ancak insanoğlu kendi işini dilsiz canlılara eziyet ederek görüyor.. Allah kahhar ismiyle zulmedenlere seslesin inşallah.
  Cevapla
 • Vesselam 1 yıl önce Şikayet Et
  Halil kardel, Hz.Süleyman kuşa sadece emretmiş sağa sola bak diye. Oturupta biryerlerine birşeyler takmamış kuşun.
  Cevapla
 • Halil 1 yıl önce Şikayet Et
  Süleyman A.S. ın suyu bulmada hüdhüd kuşundan istifade etmesine ne diyeceksin?
  Cevapla
 • Ottomans 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen iyice sacmaladin oysa bilim icin sinir yoktur belli chp li kafasi tasidigin zaten siz chp liler hic bi sey dusunemezki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li senatörden hadsiz F-16 çıkışı: PKK'ya karşı kullanmazsanız veririz
Son Dakika... Görüntüler büyük tepki çekmişti: MSB'den net tavır!