Facebook sizi takip ediyor! Bunu engellemek sizin elinizde

Facebook ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerini takip ediyor. Ancak sosyal medya devinin bu hareketleri takip etmesini engellemek mümkün. Facebook’un sizi takip etmesini engellemek için yapmanız gerekenler haberimizde.

Facebook sizi takip ediyor! Bunu engellemek sizin elinizde
Facebook sizi takip ediyor! Bunu engellemek sizin elinizde
GİRİŞ 14.06.2021 17:17 GÜNCELLEME 14.06.2021 17:17
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Haber7.com/Mustafa Kalkan

Facebook’un geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği gizlilik özelliklerini henüz kullanmaya başlamadıysanız, şimdi tam sırası diyebiliriz. Facebook Dışı Hareketler olarak adlandırılan bölümde ziyaret ettiğiniz web siteleri, izin verdiğiniz uygulamalardaki tüm işlemleriniz Facebook tarafından izleniyor ve takip ediliyor.

Rusya'dan Facebook ve Telegram’a 27 milyon ruble para cezasıRusya'dan Facebook ve Telegram’a 27 milyon ruble para cezası

Facebook çalışanları üst yönetime Filistin için çağrıda bulunduFacebook çalışanları üst yönetime Filistin için çağrıda bulundu

Sosyal medyadaki Filistin sansürü 'Dijital Faşizm'dirSosyal medyadaki Filistin sansürü 'Dijital Faşizm'dir

Bahsi geçen gizlilik özelliği sayesinde geçmişteki verilerinizi paylaşan web sitesi ziyaretlerinizi ve uygulama izinlerinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca isterseniz Facebook Dışı hareketleri gelecekteki takipler içinde kaldırabilirsiniz. Yani Facebook’un size dair web sitelerden gelecekte de edineceği verileri kapatabilirsiniz. Bu sayede Facebook’un size gösterdiği hedeflenmiş reklamları da kapatmış olursunuz.

FACEBOOK DIŞI HAREKETLER ARACILIĞIYLA VERİLERİNİZİ YÖNETİN

Facebook Business kullanarak, uygulamaların ve web sitelerin Facebook’a hangi verilerinizi gönderdiğini görebilirsiniz. Buradan, hesabınızdaki bilgileri temizleyebilir ve hesabınızdan gelecekteki "Facebook dışı hareketleri" kapatabilirsiniz. Bunu tüm uygulamalar ve web siteleri için kontrol edebileceksiniz, böylece arama etkinliğinizi artık Facebook ile paylaşamayacak.

Başlamak için Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar >  Facebook Bilgileriniz > Facebook Dışı Hareketler bölümüne gidin  . Buradan, Facebook Dışı Etkinliğinizi yönetebilir, tüm geçmişi temizleyebilir ve hesabınızdaki gelecekteki etkinlikleri kapatabilirsiniz.

FACEBOOK DIŞI HAREKETLERİ KAPATTIĞINIZDDA NE OLACAK?

Facebook Dışı Hareketleri temizlediğinizde Facbook, uygulamaların ve web sitelerin sizinle ilgili tanımlayıcı bilgileri ortadan kalkar. Bu Facebook’un hangi web siteleri ziyaret ettiğinizi veya neye baktığınızı bilemeyeceği anlamına geliyor. Bu sayede hedeflenmiş reklamlar görmeyeceksiniz.

FACEBOOK’TA GİZLİLİĞİ GELİŞTİRMEK İÇİN BAŞKA NELER YAPILABİLİR?

Facebook'ta hangi reklamları kontrol etmek istiyorsanız, mobil uygulamadan veya bilgisayarınızdan Ayarlar'a gidin ve Reklam Tercihleri'ni seçin.

Reklamverenler ve İşletmeler altında, Facebook'a yüklenen ve bilgilerinizi içeren bir listeyi kullanarak hangi reklamcıların reklam yayınladığını görebilirsiniz.

Ayrıca Reklam Ayarları'na gidebilir ve ortaklardan gelen verilere dayalı reklamları, başka yerlerde gördüğünüz Facebook Şirket Ürünlerindeki etkinliğinize dayalı reklamları ve sosyal eylemlerinizi içeren reklamları kapatabilirsiniz. Ancak, bunu yapmak hiçbir veriyi silmez ve yine eskisi gibi aynı sayıda reklam görürsünüz. Facebook dışı etkinlik özelliği, verilerinizi kaldırmanın en iyi yoludur.

Bir iPhone kullanıcısıysanız ve iOS 14.5 güncellemesini yaptıysanız, Uygulama İzleme Şeffaflığı adlı yeni bir özellik , verilerinizi hedeflenen reklamlar için kullanabilmeleri için Facebook dahil uygulamalara izin vermenizi gerektirir.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
İnternet
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • msiz 1 ay önce Şikayet Et
  Telefonun arka ve ön kamerasını kapatın izleniyoruz tuvalette bile bakıyorlar sticker ile kapattım ben her şekilde izliyorlar haberiniz olsun
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Türk arama motoru vuhuv var onu kullanıyorum mesela hiç reklam çıkmıyor google chrome kullanırken reklamdan geçilmiyordu sizede tavsiye ederim
  Cevapla
 • Adalet 1 ay önce Şikayet Et
  Bu face ve diğer uygulamalar gogle .dahil bizi .dinliyor izliyor .videoya kayıt ediyor ....elimizde .ajan .var .tuvalette bile dinliyor ....buna care bulun .ev de ne konustugumuz Fikirlemiz ve planlarımız izleniyor calınıyor ...
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  He ya, senin atom bom-bası imal planlarını dinliyorlardır.
  Cevapla
 • Öğretmen 37 1 ay önce Şikayet Et
  En iyisi benim gibi yapmak, tamamen kapatmak.
  Cevapla
 • bela 61 1 ay önce Şikayet Et
  aşınin icinde cip var diyenler kullandiginiz akilli telefonla zaten herseyinizi izliyor dinliyor goruyorlar siz sosyal medyaya devam bol bol fotograf ve video paylasin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Konya'da 7 kişi katleden şahıs yakalandı!
Orman yangınlarındaki tahribat uydudan böyle görüntülendi!