Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Fatih Altaylı'ya yalanlama

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'nın yazısına istinaden bir açıklama paylaştı. Bakan Varank'ın yerli aşı çalışmalarına ilişkin ifadelerinin bağlamından koparılarak yansıtıldığını duyuruldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Fatih Altaylı'ya yalanlama
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Fatih Altaylı'ya yalanlama
GİRİŞ 15.06.2021 15:08 GÜNCELLEME 15.06.2021 15:09
Bu Habere 110 Yorum Yapılmış

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın yerli aşı çalışmalarına yönelik eleştiri ve yorumlara karşı bakanlık tarafından resmi açıklama yapıldı. HaberTürk'te 13 Haziran tarihinde Fatih Altaylı tarafından kaleme alınan yazı yalanlandı. 

Bakanlığın açıklaması şu şekilde;

 13 Haziran 2021 tarihli HaberTürk’te  yer alan bir köşe yazısında, küresel salgın sürecinin gerektirdiği hassasiyetten oldukça uzak ve kasıtlı olarak yapılan çarpıtmaya yönelik kamuoyunu aydınlatma gereği hasıl olmuştur.

            Bilindiği üzere, küresel COVID-19 salgınının etkilerini en aza indirmek amacıyla yetki ve imkân sahibi tüm aktörler insanlığa fayda sunmak üzere aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları başlatmıştır. Türkiye de bu mücadelenin başat aktörlerinden biri olarak, COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında sürdürdüğü 10 farklı ilaç ve 7 farklı aşı geliştirme projesiyle bu sürece katkı sağlamaktadır.

            COVID-19 Türkiye Platformu tarafından yürütülen yerli aşı çalışmalarından birisi de Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü’nde Prof. Dr. Hakan Akbulut öncülüğünde yürütülen adenoviral vektör aşısıdır. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti’nde yürütülen ve klinik aşamaya geçmekte olan tek adenovirüs tabanlı vektör aşısı olma özelliğini taşımaktadır. Ellinin üzerinde çeşidi bulunan adenovirüsler, farklı ülkeler tarafından yürütülen aşı çalışmalarında kullanılmaktadır. Yerli aşı çalışmasında tercih edilen adenovirüs türü dünyadaki diğer örneklerinden pozitif ayrılarak, nadir olarak görülen yan etki ihtimalini en aza indirmektedir.

            Sayın Bakanımız Mustafa Varank, 13 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirdiği Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü ziyareti sırasında yerli adenovirüs temelli aşı geliştirme çalışmasının diğer ülkelerde yürütülen benzer çalışmalardan pozitif yönde ayrışmasına dikkat çekerek "Hocamızın, daha az zararlı ya da insana hiç zarar vermeyecek, dünyada kullanılan diğer adenovirüslere göre daha avantajlı bir virüsü tercih ettiğini biliyoruz" ifadelerini kullanmıştır.

            Açıklamadan da anlaşılacağı üzere, bu ifadelerin Sağlık Bakanlığımız tarafından ülkemizde kullanımına onay verilen ve halihazırda uygulanmakta olan aşılarla hiçbir ilgisi yoktur. Açıklamada bahsedilen husus nihai ürün olan aşılar değil, aşıların geliştirilmesinde kullanılan adenovirüslerdir. Bu apaçık gerçeğe rağmen, Sayın Bakanımızın ifadelerini sorumsuzca bağlamından kopararak “aşıların zararlı olabileceği” şeklinde yorumlayanlar, yalnızca karşı oldukları siyasi düşünceyi ve temsilcilerini değil salgınla mücadele eden bilim insanlarını, sağlık çalışanlarını ve tüm insanlığı hedef almaktadır.

            Salgının patlak vermesinden bu yana yapılan tüm bilimsel çalışmalar açıkça göstermiştir ki COVID-19 salgını ile mücadele etmenin yegâne yolu aşılanmaktır. Sayın Bakanımız, yine COVID-19 Türkiye Platformu tarafından geliştirilen VLP temelli yerli aşının Faz-1 gönüllüsü olarak bu sürece en tabii desteklerini göstermiştir. Hassas günlerden geçtiğimiz bu dönemde aşılanma sürecine; siyasetçi, akademisyen, sanatçı, gazeteci ve önde gelen diğer tüm sorumluluk sahibi aktörlerin destek olması elzemdir.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 110
 • balıkcı 1 ay önce Şikayet Et
  ahlaksız herif
  Cevapla
 • Oflu 61 1 ay önce Şikayet Et
  bu zatın arkasında kimler var, bu cesareti nereden buluyor da devlete posta koymaya çalışıyor...Kanunlarımız çok cılız, böyleleri derhal cezalandırılmalı...
  Cevapla
 • Kızıl elma 1 ay önce Şikayet Et
  bırakın bu iti ursun dursun fener statinda mikropun ağzını burnunu kirmislardi yapanların eline sağlık
  Cevapla
 • Perihan Aynur 1 ay önce Şikayet Et
  Fatih Alytay lıdan devlet düşmanı nasıl olunur dersleri izliyoruz
  Cevapla
 • hasan hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Hasan Karakayayı rahmetle yad ediyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonlarca vatandaş buradan çıkacak kararı bekliyor! İlk toplantı yarın...
Ağustos'ta fiyatlar değişti! İşte Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller