Sony milyonlarca PlayStation 3'ü yasaklıyor

Dünya genelinde milyonlarca PlaytStation 3, Sony tarafından yasaklandı. Konsollar oldukça ilginç bir nedenle yasaklanmaya başladı.

Sony milyonlarca PlayStation 3'ü yasaklıyor
Sony milyonlarca PlayStation 3'ü yasaklıyor
GİRİŞ 21.06.2021 09:59 GÜNCELLEME 21.06.2021 09:59

Sony, geçtiğimiz yılın Kasım ayında piyasaya sürdüğü PS5 konsolu ile ciddi satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Ancak, şirketin bazı eski konsollarında ciddi sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Dünya genelinde binlerce PlayStation 3 oyuncusu, konsollarının yasaklanmasından şikayetçi.

Sony’den PlayStation 5 açıklamasıSony’den PlayStation 5 açıklaması

Sony Playstation 5 ile rekor kırdıSony Playstation 5 ile rekor kırdı

PlayStation 3 konsollarının yasaklanmasının nedeni ise 2011 yılında gerçekleşen Sony’nin yaşadığı büyük bir güvenlik ihlali olarak karşımıza çıkıyor.

Bilgisayar korsanları, PS3’ün tüm güvenlik sistemini ortaya çıkarmış ve konsolun korsan oyunları çalıştırmasının önü açılmıştı. Daha sonra, 2014 yılında daha büyük bir güvenlik ihlali yaşanmıştı. Bu durum, milyonlarca PS3 kullanıcısının verilerinin çalınmasına neden olmuştu.

SERİ NUMARALARI İNTERNETTE PAYLAŞILDI

Tüm bu gelişmelerin üzerinden yıllar geçmesinin ardından TheWizWiki isimli bir Youtuber, güvenlik ihlali nedeni ile milyonlarca PS3 konsolunun yasaklanacağını iddia etti. Hatta iddiasını daha da ileriye götüren Youtuber, hackerların tüm PS3 konsollarının seri numaralarını içeren bir listenin internette dağıtıldığını ifade etti.

Bunun üzerine GUDGER666 adlı bir PSN kullanıcısı, konsolunun Sony tarafından yasaklandığını belirtti. PSN profilini farklı konsollarda da denediğini ifade eden kullanıcı, rahatlıkla oturum açabildiğini söyledi. Kullanıcıya göre, PS3 konsolunun kendisi yasaklanmıştı. Bunun üzerine konsol tamamen kullanılamaz hale gelmiş, ancak sadece Netflix uygulaması çalışıyordu. Daha sonra farklı kullanıcıların da konsolunun yasaklandığı ortaya çıkınca, kullanıcılar Sony şirketine şikayette bulunmaya başladı.

KAYNAK: SHİFTDELETE, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ASELSAN 'satış' iddialarını yalanladı: Hiçbir gerçeklik payı taşımıyor
Ali Babacan'dan adaylık çıkışı! Millet İttifakı'na isyan etti