Minecraft taklidi kötü amaçlı yazılımlar tehlike saçıyor

Tüm zamanların en çok satan oyunu Minecraft, oyuncuların dışında siber korsanların da ilgisini çekiyor. Araştırmacılar Minecraft’a ek özellikler sunma vaadiyle mağazalarda yer alan 20’den fazla kötü amaçlı yazılım keşfetti.

Minecraft taklidi kötü amaçlı yazılımlar tehlike saçıyor
Minecraft taklidi kötü amaçlı yazılımlar tehlike saçıyor
GİRİŞ 21.06.2021 11:28 GÜNCELLEME 21.06.2021 11:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kaspersky araştırmacıları, Google Play Store üzerinde bulunabilen ve oyun için mod paketleri (ek oyun öğelerine sahip olmak için kullanıcılar tarafından oluşturulan paketler) olduğu iddia edilenler de dahil olmak üzere çeşitli uygulamaları analiz etti. Sonuçta reklam yazılımları yayan veya sosyal medya bilgilerini çalan çeşitli kötü amaçlı uygulamalarla karşılaştı.

Oyun ve performansta gücü arayanların gözü yenilenen Excalibur modellerindeOyun ve performansta gücü arayanların gözü yenilenen Excalibur modellerinde

Dijital oyun sektörü rekor kırdı!Dijital oyun sektörü rekor kırdı!

Araştırmacılar, öncelikle kullanıcıları istenmeyen reklamlara boğan ve cihazlarının normal kullanımına engel olan birkaç uygulama keşfetti. Üstelik reklamların gösterilmesi için cihazda söz konusu uygulamaların açık olması bile gerekmiyor. Ayrıca uygulamalar simgelerinin gizlenmesine izin veren ek modüller yükleyebiliyor, aniden bir tarayıcı sekmesi açabiliyor, Google Play uygulama sayfalarını açabiliyor ve istem dışı YouTube videoları göstererek telefonun normal kullanımını engelleyebiliyor.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINI ÇALIYOR

Araştırmacılar ayrıca benzer işlevlere sahip iki türde mod paketine rastladı. Bu sürümde uygulama çalışmadığı zamanlarda bile tam ekran reklamlar gösterebiliyor, ancak simgesini gizleyemiyor ve tarayıcı, YouTube veya Google Play sayfası açamıyor. Bunun yerine geliştiriciler ek para kazanmak için "uygulama içi satın alma" işlevini kullanıyor.

Sosyal medya hesaplarını çalan başka uygulamalar da mevcut. Uzmanlar bir örnekte Google Play'de sahte bir reklam ağı uygulaması ve TikTok'ta reklam vermek için kullanılan sahte bir istemciyle karşılaştı. Kullanıcının Facebook kimlik bilgilerini bunlarla paylaşması hesabının çalınmasına yol açıyor.

SİLMEK YETERLİ DEĞİL!

Şirketin Güvenlik Uzmanı Igor Golovin, şunları ifade ediyor: “Maalesef resmi mağazalardan uygulamaları silmek, kötü amaçlı yazılımlara karşı her zaman zafere yol açmaz. Geliştiricilerin mağazaya farklı adlar ve farklı geliştirici hesapları altında yeni değiştirilmiş sürümleri yüklediğini görüyoruz. Bu nedenle, tehlikeli programların indirilmesini önleyecek güvenilir bir güvenlik çözümü kurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Erken aşamada harekete geçmek, potansiyel tehditleri atlamanıza ve oyunun keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır."

Uzmanlar, Google ile iletişime geçerek Google Play'de depolanan kötü amaçlı uygulamalar konusunda uyardı.

ŞÜPHELİ SİTELERDEN MOD İNDİRMEYİN

Kötü amaçlı uygulamalardan korunmak için uzmanlar şunları öneriyor:

Şüpheli sitelerden veya korsan kaynaklardan mod indirmeyin. Saldırganlar ücretsiz olan her şeye dair duyulan zaafının farkında ve bunu crack, hile, modlar içine gizlenmiş kötü amaçlı yazılımlar gibi yöntemlerle istismar ediyor.

Telefonunuza bir antivirüs çözümü yükleyin

Oyun oynarken antivirüsü kapatmayın

Tarayıcıyı yeniden yüklemek veya ayarları değiştirmek sizi kötü amaçlı yazılımdan kurtarmaz. Öncelikle kullanıcının kötü amaçlı uygulamayı tanımlaması ve silmesi gerekir. Bunu Cihaz, Ayarlar altında uygulamaların tam listesini görüntüleyerek yapabilirsiniz.

Oyunları resmi kaynaklardan satın alın. Bir oyunu satın alıp indirmeden önce uygulamanın ve dağıtıcının itibarını kontrol edin.

 

ETİKETLER
minecraft
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • haha 3 ay önce Şikayet Et
    çocuğa mı anlatıyorsunuz bunları
    Cevapla
DİĞER HABERLER
34 ilde 144 konut satışa çıkacak
Brent petrolün varil fiyatı fırladı! Son 3 yılın rekorunu kırdı