Yüz tanıma sistemlerini devre dışı bırakan takı koleksiyonu

İsviçreli bir üniversite öğrencisi tarafından tasarlanan takı koleksiyonu yüz tanıma sistemlerini devre dışı bırakıyor.

Yüz tanıma sistemlerini devre dışı bırakan takı koleksiyonu
Yüz tanıma sistemlerini devre dışı bırakan takı koleksiyonu
GİRİŞ 26.06.2021 16:38 GÜNCELLEME 26.06.2021 16:38

İsviçre'den bir öğrenci, estetik olmasını yanı sıra pratik bir işlevi de olan bir takı koleksiyonu tasarladı. Söz konusu takılar yüz tanıma için geliştirilmiş teknolojilerin çalışmasını engelliyor. Daha önce benzerine rastanmayan takı koleksiyonu bir öğrenci sergisinde sunuldu.

Lucerne Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesi'nde öğrenci olan Laura Desch, henüz prototip aşamasında olan gizlilik odaklı konseptiyle ilgili olarak "Projem, kamusal alanda kurulan modern gözetleme sistemlerinin giyilebilir bir eleştirisini temsil ediyor. Bireyin kamusal alandaki hak ve özgürlüklerini genişletmeyi amaçlayan bir takı koleksiyonu oluşturuyorum" dedi.

Öğrenci ayrıca özel koleksiyonunun, modern dünyada çok değerli olan mahremiyet kontrolünü yeniden kazanmasını sağladığını da sözlerine ekledi. Desh, "Dijital teknolojilerin gelişmesiyle dünya giderek daha kontrollü hale geliyor ve bu, bazı avantajlara ek olarak birçok insanın kabul etmeye hazır olmadığı bariz dezavantajlara sahip" ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: DONANIMHABER, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan talimat! Bakanlar İstanbul'a geldi
İstanbul'da kamu personelleri izinli sayılacak! 3 meslek grubu hariç!