Yargıdan Rekabet Kurulu'nun WhatsApp kararına yeşil ışık

Ankara 4. İdare Mahkemesi, WhatsApp'ın veri paylaşımını içeren güncellemesine ilişkin Rekabet Kurulunun aldığı geçici tedbir kararının yürütmesinin durdurulması için Facebook'un yaptığı başvurunun reddine karar verdi

Yargıdan Rekabet Kurulu'nun WhatsApp kararına yeşil ışık
Yargıdan Rekabet Kurulu'nun WhatsApp kararına yeşil ışık
GİRİŞ 10.07.2021 14:43 GÜNCELLEME 10.07.2021 14:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ankara 4. İdare Mahkemesi, WhatsApp verilerinin diğer Facebook şirket ürün ve verilerine bağlanmasına ilişkin Rekabet Kurulunca alınan geçici tedbir kararının yürütmesinin durdurulması amacıyla Facebook'un yaptığı başvuruyu reddetti.

WhatsApp fotoğraf gönderimi için yeni özellikWhatsApp fotoğraf gönderimi için yeni özellik

WhatsApp’ın çoklu cihaz özelliği kullanıma sunuluyorWhatsApp’ın çoklu cihaz özelliği kullanıma sunuluyor

WhatsApp, 4 Ocak'ta "gizlilik ilkesi"ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamıştı. Hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi birçok verinin Facebook'a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat'a kadar süre verilmişti. WhatsApp, yeni koşulların kabul edilmemesi durumunda uygulamanın kullanılamayacağını bildirmişti.

TARTIŞMALI GÜNCELLEME DURDURULMUŞTU

Rekabet Kurulu tarafından da söz konusu güncellemeye ilişkin 11 Ocak 2021'de geçici tedbir kararı alınarak, bu yöndeki uygulamalar durdurulmuştu.

Rekabet Kurulu kararının temelinde, WhatsApp verilerinin diğer Facebook şirket ürün ve verilerine bağlanması, Facebook'un tüketici iletişim hizmetleri pazarındaki gücünü internet reklamcılığı alanındaki rakiplerinin faaliyetini zorlaştıracak şekilde kullanması, aşırı veri toplanması ve verinin başka hizmetler için kullanılmasının tüketicinin sömürülmesine yol açması gibi endişeler yer alıyordu.

FACEBOOK KULLANIM KOŞULLARI DEĞİŞMEYECEK

Bu kararın ardından WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta 15 Mayıs 2021'e kadar ertelenmişti.

Facebook'un, Rekabet Kurulunun aldığı tedbir kararının yürütmesinin durdurulması talebi ise Ankara 4. İdare Mahkemesi'nin 7 Temmuz'daki kararıyla reddedildi.

Böylece, Facebook'un kullanım koşullarında bir değişikliğe gidememesi ve kullanıcı bilgilerini grup şirketleriyle paylaşamaması yönündeki tedbir kararına yargı da yeşil ışık yakmış oldu.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Muhteşem 3 ay önce Şikayet Et
    Anlayanlar,anlamayanlara anlatsın,kulağını tersten tutma deyimi bu durum için oldukça uygun!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Mustafa Cengiz yönetimi ibra edilmedi
Beşiktaş'taki düzenleme vatandaşı isyan ettirdi: Böyle rezillik olmaz!