Duvarların arkasını gösteren teknoloji

Bilim insanları duvarların arkasındaki nesneleri görmeyi sağlayan bir radar sistemi geliştirdi. Ayrıca yeni teknoloji sayesinde hipersonik hızlardaki nesneleri de görebilmek mümkün olacak.

Duvarların arkasını gösteren teknoloji
Duvarların arkasını gösteren teknoloji
GİRİŞ 13.07.2021 09:39 GÜNCELLEME 13.07.2021 10:20
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Radar sistemleri radyo dalgalarının yansıması ile bize nesnelerin uzaklığını ve nerede olduklarını gösterir. Yapılan yeni bir çalışmaya göre, bildiğimiz radar sistemleri artık daha da ilginç bir hâl alacak.  ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim insanları birden fazla alıcı ve mikrodalga teknolojisi kullanarak yeni bir radar sistemi oluşturdu.

Araştırmaya göre mikrodalgaların uzun dalga boyları, sistemin duvarlar ve zeminler gibi katı yerlerden geçerek arkalarında ne olduğunun görülebilmesine olanak sağlıyor. Enstitüdeki proje yöneticisi Fabio da Silva da yaptığı bir açıklamada artık uzun dalga boyları sebebiyle duvarların arkasının görülebileceğini ifade etti.

Sistem ayrıca hipersonik nesneleri de algılayabiliyor. Bu özelliğin ise yörüngemizdeki uzay enkazları takip etmekte önemli bir rol oynayabileceği düşünülüyor. Ayrıca düşman uçakları, füzeler gibi hipersonik hızlarda hareket eden nesnelerin izlenmesinde kullanılabilecek.

ACİL DURUM VE DOĞAL AFETLERDE KULLANILABİLİR

Sistem, mikrodalgaları birden fazla ve çok güçlü bir alıcıyla göndererek çalışıyor. Bu sayede de konumda ne bulunduğu size doğru ve hızlı bir şekilde aktarılıyor. Uzmanlara göre bu yeni teknoloji çok büyük bir potansiyele sahip. Sistem arama kurtarma çalışmalarında duvarların arkasını görerek acil durum ekiplerine yardımcı olabilir.

Şu an için bu teknolojinin ne kadar ilerleyebileceği belirsiz olsa da kötü amaçlar için kullanılmadığı sürece radar sisteminde önemli bir dönüm noktası olabilir.

KAYNAK: DONANIMHABER, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • ELEKTROMANYETİZMA 2 ay önce Şikayet Et
  Elektromanyetizma bu alemin temelidir, şifresidir. Bu konuyu iyi bilenler sayısız yeni keşifler yapabilir, bilmeyenler de onların keşfettiklerine ağzı açık bakakalır. Türkiye liselere elektromanyetik frekanslar dersi koymadığı sürece ve üniversitelerde Elektromanyetizma bölümleri açmadığı sürece bu tür keşifleri sadece seyretmeye mahkumdur.
  Cevapla
 • SABRİ 2 ay önce Şikayet Et
  1949'da kurulan Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu buna izin vermez. Amerika keşfedecek, sizin de kullanmanıza müsaade ederse onlara patent ödeyip kullanacaksınız.
  Cevapla
 • delinin biri 2 ay önce Şikayet Et
  çok güzel tebrikler bu gibi insanların desteklenmesi lazım
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'li Engin Altay rezaleti savundu üstüne devlete hakaret etti
İsyan bayrağını çektiler! 200 bin İngiliz Türkiye'ye geliyor