Uzman isim uyardı: Tarımsal alanı koruyor, öldürmeyin!

Adıyaman Üniversitesinden Doç. Dr. Tamer Kayış, "Tarım alanlarına zarar veren birçok böcek bu çekirgenin besin kaynağı. Bu nedenle tarım alanlarının korunmasında veya daha az tarım ilacı kullanımında son derece önemli bir tür"

Uzman isim uyardı: Tarımsal alanı koruyor, öldürmeyin!
Uzman isim uyardı: Tarımsal alanı koruyor, öldürmeyin!
GİRİŞ 14.07.2021 14:31 GÜNCELLEME 14.07.2021 14:58
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bilimi Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Ana Bilim Başkanı Doç. Dr. Tamer Kayış, Nemrut Dağı yakınlarında ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kırsal kesimlerinde görülen 25 santimetre uzunluğundaki 'Saga Ephippigera' türü etçil çekirgenin tarımsal alanlara fayda sağladığını, bu nedenle öldürülmemesi gerektiğini belirtti.

Doç. Dr. Tamer Kayış, etçil olarak bilinen çekirgenin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde sık görüldüğünü söyledi.

Bu çekirgenin kendinden küçük çekirge ve böcekleri yediği için etçil olduğunu, insanlara zarar vermesinin söz konusu olmadığını dile getiren Kayış, "Aksine bu çekirge tür olarak çok önemli değerlendiriliyor. Tarım alanlarına zarar veren birçok böcek de bu çekirgenin besin değeri içerisinde yer alıyor. Bu nedenle tarım alanlarının korunmasında veya daha az tarım ilacı kullanımında son derece önemli bir tür." dedi.

ANTENLERİYLE 25 CM'Yİ BULUYOR

Adıyaman Üniversitesi ekibi olarak gerek arazi gerekse kampüs alanında bu tür çekirgelerin korunmasına özen gösterdiklerine değinen Kayış, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 25 santimetre büyüklüğünde olduğu için bu çekirge çok hızlı hareket edemiyor, bu nedenle kolaylıkla insanlar tarafından öldürülebiliyor. Bölgemizde özellikle Nemrut Dağı yakınlarında yaygın. Tam turizm sezonunda bu bölgede çok görülmesi aslında çekirge açısından dezavantaj oluşturmakta, bu çekirgelerin mutlaka korunması ve insanlar tarafından öldürülmemesi gerekiyor."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • 6868 2 ay önce Şikayet Et
    Organik tarım ilacı vereyim. bilmeyene faydamız olsun bir kova suya 2 avuç tandır külü 1 kapak arap sabunu 1 çay bardağı ayçiçek yağı kızartmadan kalanda olur 1 yemek kaşığı acı toz biber karıştır at 15 günde bir sepzeye ağaçlara hepsine olur eşek arıları üzümlerin olgunlaşmış döneminde üzümü yiyemez saygılar
    Cevapla
  • Cemal 2 ay önce Şikayet Et
    Bana kalsa tüm tarım ilaçlarını yasaklardım. Allah (cc) yarattığı tabiatı belli bir düzen içinde yönetiyor. Tarım ilaçları ile biz ne yapıyoruz? Yararlı zararlı tüm böcekleri yok ediyoruz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Osman Nuri Kabaktepe Haber7'ye açıkladı: AK Parti'nin İstanbul hedefi
Milli Takım'da Stefan Kuntz dönemi!