Sosyal medya yasası için Almanya modeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya açıklamasının ardından yeni yasa için çalışmalar başladı. Önümüzdeki aylarda Meclis’e gelmesi beklenen düzenleme için Almanya modeli inceleniyor.

Sosyal medya yasası için Almanya modeli
Sosyal medya yasası için Almanya modeli
GİRİŞ 26.07.2021 10:53 GÜNCELLEME 26.07.2021 10:53
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

AK Parti’nin, ekim ayında Meclis gündemine getirmeyi planladığı sosyal medya çalışmasıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Edinilen bilgiye göre sosyal medya ile ilgili Meclis’te düzenleme yapmayı planlayan AK Parti, yeni anayasa çalışmasına da bazı hükümler koymayı amaçlıyor. Almanya, Fransa, İngiltere ile AB ülkelerinin yaptığı sosyal medya çalışmalarını da tek tek inceleyen AK Parti, Türkiye’ye özel bir model getirmeyi hedefliyor. Özellikle Almanya modelinin yakından incelendiği, bazı cezai yaptırımlar getirilmesinin planlandığı ifade ediliyor.

Başkan Erdoğan işaret etti: Çöplüğe dönen mecra temizlenecek!Başkan Erdoğan işaret etti: Çöplüğe dönen mecra temizlenecek!

AB ÜLKELERİ TÜRKİYE İLE AYNI TEHDİDİ YAŞIYOR

AK Parti Afyon Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, Meclis gündemine gelmesi planlanan çalışmayla ilgili görüşlerini ve önerilerini Hürriyet’e anlattı. Özkaya, şunları söyledi: “Burada bir sansür söz konusu değil. Daha önce de sosyal medya ile ilgili bir kanun çalışması yapmıştık. O zaman da aynı tartışmalar yaşandı, ‘sansür’ denildi fakat niyetin sansür olmadığı görüldü. Pek çok AB ülkesi Türkiye ile aynı tehdidi yaşıyor. Toplumun geniş kitlelerini baskı altına alıyor, normal hayatta suç olan sosyal medyada da suç fakat fake hesaplar nedeniyle suçla etkin mücadele yapılamıyor. Bu çözülmeli, herkesin kimliği bilinmeli. Sosyal medyada bir yalan haberi ya da terör suçunu, dezenformasyonu milyonlarca insan duyuyor.

DÜZENLEMEDE 4 ANA BAŞLIK

Almanya, terör ve şiddet ile ilgili 2017’de ceza kanununu değiştirdi. Almanya katalog suçları 4 başlıkta oluşturmuş. Bunlar ‘terör’, ‘cinsel suçlar ve pornografi’, ‘din ve vicdan özgürlüğüne hakaret’, ‘yalan haber, dezenformasyon ve mezenformasyon. Dezenformasyon, yalanın bilerek yaygınlaştırılması, mezenformasyon ise bilmeden yaygınlaştırılması. Bizde de bu başlıkları göz önüne alarak çalışma yapılıyor. Almanya, Fransa gibi ülkeler bu konuda düzenleme yapmış. İngiltere ise üzerinde çalışıyor.

HUKUKA AYKIRI İÇERİKLER İÇİN PARA CEZASI

Almanya’da kanunda gösterilen hukuka aykırı içerik tespit edildiğinde, içeriğin yayından kaldırılması için sosyal ağ işletmelerine 24 saat süre tanınıyor. Aksi takdirde 50 milyon Euro’ya kadar para cezası kesiliyor. Almanya’da bulunan vatandaşların kanuna aykırı bir paylaşımı tespit edilenler hakkında suç duyurusunda bulunmasına da hak tanınıyor. Ayrıca ‘uyar-kaldır’ şikâyet sistemi uygulanıyor. Bizim düzenlememizde de bu maddeler mutlaka olmalı. Uyar-kaldır bizim sistemimizde var fakat etkin kullanımın oluşması gerekiyor. Dezenformasyon yapanın belirli süre sosyal medya kullanması yasaklanabilir ve maddi tazminat gibi uygulamalar olabilir. Ceza hukuku düzenlenir. Özellikle kişilerin kim olduğunu bilmeli, provokasyon yapması, maskeli suç işlemesine engel olmalıyız.

5 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Almanya dezenformasyon yapan bir sosyal medya kullanıcısına 1 yıldan 5 yıla kadar suç ibraz etti. Türkiye’nin de bu cezaları mutlaka getirmesi gerekiyor. Ceza Kanunu’nda ifade özgürlüğünü sınırlamayan, kamuya açık sosyal paylaşım ve ifade özgürlüğü alanında bilginin doğru yayılmasını sağlayan bir düzenleme için çalışma yapabiliriz.”

YENİ ANAYASADA SOSYAL MEDYA MADDELERİ

Yeni anayasada, sosyal medya ve internet kullanımına yönelik dezenformasyonun önlenmesi için bazı maddelerin de alması planlanıyor. Bu kapsamda Twitter, Facebook ve Google gibi küresel şirketlerin, iletişimi kontrol etme tehdidi ile sosyal medyadaki dezenformasyonu önlemek için bazı maddelerin anayasaya eklenebileceği belirtiliyor.

 

KAYNAK: HÜRRİYET, HABER7
YORUMLAR 13
 • Hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Yasa Hazırlanırken birde İnternet üzerinden sanal iddaa ve şans oyunları oyunlarına da yasak getirilsin.
  Cevapla
 • Alamanci 1 ay önce Şikayet Et
  Konusturmayin bu hainleri. Sosyal medya deyip yalan haber yayiyorlar. Bunlara ne TV ne Sosyal Medya, hicbirseyi vermeyin. Hainler. Yalan haber yapa yapa ülkeyi karistiyorlar. Kardeslerim gelin el ele verelim, Gelin Cumhur ittifakimizin etrafinda kilitlenelim. Özgürlük icin gercek haber icin A Haber izleyelim. Almanyadan hepinize selamlar
  Cevapla
 • Mülayim 1 ay önce Şikayet Et
  Üretimde, sağlamlıkta, görevi iyi yapmakta, tadında bırakmakta, kalite yakalamakta Almanya'yı örnek alsak daha iyi olur, enflasyonda, cari fazlada, Almanya bizi kıskanıyor...
  Cevapla
 • İzmirli 1 ay önce Şikayet Et
  Ne getireceksiniz Osmanlı modeli olsun gavurları taklit ede ede gavurdan beter olduk
  Cevapla
 • Sinan 1 ay önce Şikayet Et
  Mehmet kardeş herseyin yurt dışından geliyor zaten hangi teknolojiden bahsediyorsun
  Cevapla
 • aaa 1 ay önce Şikayet Et
  Arap ülkelerinde mi yaşamak istersiniz yoksa Avrupa'da mı
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Sen çok yaşa kardeşim. Gavurdan alacaksan teknoloji alacaksın. Başka bir şeylerine ihtiyacımız yok.
  Cevapla
 • Eğrisi doğrusu 1 ay önce Şikayet Et
  Topyekün mücadele lazım biz kimiz kim olmalıyız kime neye hizmet etmeliyiz yeni kuşak tam da burda herşeyden bihaber. köklerimiz nereye dayanıyor hangi inancın mensuplarıyız yerli ve milli bireyler nasıl yetiştirilir önce buradan başlayıp sonrasında denetim mekanizmasını ülke sınırlarına kadar yaymalıyız bu ülkede yaşayıp hainlikte tavan yapan insanlar görmek istemiyoruz zırhımız kanun ve yasalar olsun kimse o zırhı delemesin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TRT ve Rıdvan Dilmen'den açıklama! Noktayı koydular
Bakasetas attı Trabzonspor kazandı!