Jeff Bezos’tan NASA’ya iki milyar dolarlık teklif

Uzay yarışında rekabet kızışıyor. Amazon ve Blue Origin kurucusu Jeff Bezos, NASA'ya tam iki milyar dolarlık teklif yaptı.

Jeff Bezos’tan NASA’ya iki milyar dolarlık teklif
Jeff Bezos’tan NASA’ya iki milyar dolarlık teklif
GİRİŞ 27.07.2021 13:48 GÜNCELLEME 27.07.2021 13:48

Bir dönem ABD ve Sovyetler Birliği arasında geçen uzay yarışı, bugünlerde milyarderler arasında yaşanıyor. Elon Musk ve Jeff Bezos gibi isimler, kurdukları şirketler ile başka gezegenlere ulaşmayı hedefliyor. Bu konuda adımlar geçtiğimiz birkaç yıl içinde geldi. İlk olarak Elon Musk şirketi SpaceX ile dikey kalkış ve iniş yapabilen roketler geliştirdi.

Kısa sürede ticari uzay uçuşlarının bir numaralı ismi olan Musk, uzaya bir şeyler göndermek isteyen herkesin kapısını çaldığı isim oldu. Hemen ardından ise Blue Origin ve Amazon kurucusu Jeff Bezos, çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz hafta hayallerini gerçekleştiren başarılı iş insanı, tamamı sivillerden oluşan ilk uzay yolculuğunu gerçekleştirdi. Bezos, şimdi ise çok daha büyük bir hedefin peşinde NASA.

Jeff Bezos, NASA’ya 2 milyar dolar teklif etti

Başarılı uçuşların ardından kendine daha da güvenen Jeff Bezos, şirketi Blue Origin‘i yaklaşan Artemis, görevlerinin bir parçası yapmak istiyor. NASA tarafından yürütülen program yeni Ay görevlerini içeriyor. Artemis’in öneminin farkında olan ünlü milyarder, kendilerini de planlara dahil etmeleri karşılığında NASA’nın kasasına iki milyar dolar katkıda bulunmayı teklif etti.

Açık bir mektup yayınlayan Jeff Bezos, önerilen milyarlarca dolarlık katkının “NASA‘nın bütçe finansman açığını kapatacağını” söyledi. Teklifin zamanlaması ise dikkatlerden kaçmadı. Nisan ayında SpaceX ile anlaşan NASA, İnsan İniş Sistemi (HLS) için şirkete 2.9 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. Ancak Blue Origin ve Dynetics karara itiraz etti. Geçtiğimiz hafta kabul edilen itiraz, SpaceX‘in sahip olduğu imtiyazları kaybetmesine neden olabilir.

Konuyla ilgili endişelerini sık sık dile getiren Jeff Bezos, “anlaşmanın önümüzdeki yıllarda anlamlı rekabete son vererek NASA‘nın başarılı ticari uzay programlarının kalıbını kıracağını” söyledi. Ayrıca “Bu görevin önemli olduğuna inanıyorum. Katkı sunmaktan onur duyuyorum ve bunu yapabilmek için finansal bir konumda olduğum için minnettarım.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde NASA yetkililerinin nasıl bir karar alacağı şimdilik gizemini koruyor. Ancak sunduğu argümanlar ve avantajlarla Jeff Bezos‘un yarışı önde götürdüğü ortada. Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Ay görevlerinde SpaceX, mi yoksa Blue Origin mi yer almalı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

KAYNAK: SHİFTDELETE
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
"5 general istifa etti" iddiası sonrası MSB'den son dakika açıklaması!
Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu sonrası açıklama!