Yerli firma akıllı süpürge teknolojisiyle yük taşıma robotu yaptı

Eskişehir'de robotik ve konumlandırma sistemleri üzerine faaliyet gösteren firma, üretim alanında 100 kiloya kadar yük taşıyabilecek yerli robot üretti.

Yerli firma akıllı süpürge teknolojisiyle yük taşıma robotu yaptı
Yerli firma akıllı süpürge teknolojisiyle yük taşıma robotu yaptı
GİRİŞ 03.08.2021 11:15 GÜNCELLEME 03.08.2021 11:48
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Eskişehir'de robotik ve konumlandırma sistemleri üzerine faaliyet gösteren firma, 100 kilogram taşıma kapasitesi bulunan robot geliştirdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Meşelik Yerleşkesi'ndeki Teknokent'te bulunan firma, fabrikalarda üretim sahsında çalışanlara yük taşımada yardımcı olabilecek robot geliştirmek için çalışmalara başladı.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde 'İnsansı Robot' eğitimleri veriliyorCumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde "İnsansı Robot" eğitimleri veriliyor

Bir yıllık çalışma sonunda geliştirilen robot, zemin üzerindeki harita koordinatlarını takip ederek yük taşırken, 4 saatlik şarjla bir gün boyunca hizmet verebiliyor.

Yerli yük taşıma robotu, işini tamamladıktan sonra yeni görev gelene kadar fabrika içine konuşlandırılan park alanına gidip, kendini şarj ediyor.

Robotu geliştiren firmanın genel müdürü Erol Çıracı, evlerde kullanılan akıllı süpürgelerden ilham alınarak üretilen yük taşıma robotunun insan yükünü azaltıp, daha verimli bir çalışma imkanı için tasarlandığını söyledi.

100 KG YÜK TAŞIYABİLİYOR

Ürettikleri lojistik robotunun, 100 kilograma kadar taşıma kapasitesi olduğunu dile getiren Çıracı, "İki nokta belirleniyor ve robot o alanda çalışmasına başlıyor. Karşısına bir engel çıktığında, o engeli aşabilme özelliğine de sahip. Ekip olarak 500 ve bin kilogram taşıma kapasiteli robotlar için de Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor." dedi.

Çıracı, devletin her alanda yerli ve milli üretimi desteklediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Yük taşıma robotlarıyla ilgili dünyada çok büyük bir pazar yok. Her şey genellikle forklift ya da insan gücüyle çözülmeye çalışılıyor. Fakat artık bütün fabrikalara bu sistem girmeye başlıyor. Küçük ve orta ölçekli firmaların ihtiyacını gidermek için tasarladığımız bir projeydi. Başarılı olduk. Yerli ve milli teknolojilerle, maliyeti düşürerek ihtiyacı olan firmalara sunmayı planlıyoruz. Bir malzemenin zamanında bir yere taşınmaması, üretimde gecikmeye neden olabiliyor. Ürettiğimiz otonom taşıyıcı araç ile zaman kayıplarını minimize etmek istedik. Seri üretim için elbette siparişleri göz önünde bulunduruyoruz."

YENİ TEKNOLOJİLER İÇİN HAYAL KURMAK ÖNEMLİ

Firmada ekip lideri olarak görev yapan elektrik-elektronik mühendisi Didem Özüpek Taş da yerli ve milli üretim için gece gündüz çalıştıklarını anlattı.

Eğitim hayatı boyunca insanlara yardımcı olabilecek robotlara merak duyduğunu dile getiren Taş, "Onların kazasız belasız insana fayda sağlaması benim için en büyük mutluluk. Üniversitede eğitim gören arkadaşlarıma tavsiyem, sadece derslerden geçmek için okumasınlar. Özellikle teknoloji alanında eğitim görenler, bir şeyleri bozup kırmaktan korkmayın. Girişmek, yeni teknolojiler için hayal kurmak çok önemli." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Hans 5 ay önce Şikayet Et
  Brawo et beyin, bende şimdi 200kg yaparsam benmi ürettim, yoksa caldimmi...?
  Cevapla
 • Can 5 ay önce Şikayet Et
  Akıllı süpürge de yerli olarak yapılmalı.Şu an çin hakim iyi rakamlar elde edilir ithalat azalmış olur
  Cevapla
 • Tebrikler 5 ay önce Şikayet Et
  Teşekkür ederim işte robot böyle işlevsel olmalı başarılarınızın devamını dilerim Allah yardımcınız olsun
  Cevapla
 • Osman 5 ay önce Şikayet Et
  İyide taşıma değilde çekme veya itekleme sistemiyle 2-3 tona kadar aynı kuvvetle işi yapabilirsiniz hem makina yıpranmaz hemde aynı güçle daha iyi performans alırsınız.
  Cevapla
 • Maamutt 5 ay önce Şikayet Et
  Onlar o kadar yapmış. Sen de dediğin gibi yap
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'den Kılıçdaroğlu ve Sedef Kabaş'a tepki
CHP'li Engin Özkoç, Aykut Erdoğdu ve Sedef Kabaş'a şok üstüne şok!