Apple'dan flaş adım: Çocuk istismarına karşı iPhone'lara özel yazılım geliyor

ABD'li teknoloji şirketi Apple, çocuk istismarlarının tespiti için ABD'deki iPhone model cep telefonlarına yazılım yüklemeyi planlıyor.

Apple'dan flaş adım: Çocuk istismarına karşı iPhone'lara özel yazılım geliyor
Apple'dan flaş adım: Çocuk istismarına karşı iPhone'lara özel yazılım geliyor
GİRİŞ 05.08.2021 20:47 GÜNCELLEME 05.08.2021 20:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Financial Times'in haberine göre, ABD'li teknoloji şirketi Apple, çocuk istismarlarının tespiti için ürettiği iPhone model cep telefonlarına görüntüleri tarayan bir yazılım yüklemeyi planlıyor. Haberde, Apple'ın "neutralMatch" olarak adlandırdığı sistemi bu haftanın başlarında bazı ABD'li akademisyenlere ayrıntılı olarak anlattığı ve planın ilerleyen günlerde daha geniş çapta duyurulacağı belirtildi.

 YAZILIM GÜVENLİK GÜÇLERİNE HABER VERECEK

Haberde, Apple'ın planları hakkında bilgilendirilen kişilerin açıklamalarına göre, sistemin yasa dışı görüntüleri tespit ederek, istismarla ilgili materyallerin doğrulandığı takdirde güvenlik güçleri ile iletişime geçileceği belirtildi. iCloud'a yüklenen her fotoğrafa, şüpheli olup olmadığını belirten bir "güvenlik değeri" verileceği ve belirli sayıda fotoğrafın şüpheli olarak işaretlendiğinde, Apple'ın tüm şüpheli fotoğrafların şifresinin çözülmesi ve yasa dışı materyallerin saptanmasını sağlayacağı aktarıldı.

 UYGULAMA İLK OLARAK ABD'DE UYGULANACAK
Haberde, sistemin fotoğrafları tararken, çocuk cinsel istismarına ilişkin resimlerin bulunduğu bir veri tabanındaki fotoğraflarla karşılaştırılacağı ve planın başlangıçta yalnızca ABD'deki mobil cihazlara uygulanmasının beklendiği belirtildi.

UZMANLAR YAZILIMI DESTEKLERKEN AYNI ZAMANDA DA ENŞİLİ

Güvenlik araştırmacıları ise, Apple’ın çocuk istismarı ile mücadele çabalarını desteklerken, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin vatandaşlarının kişisel verilerine, orijinal amacın çok ötesinde erişim sağlama riskinden endişe duyduğunu belirtti.

Araştırmacılar, sistemin şu anda çocuklara yönelik cinsel istismarı tespit etmek için tasarlanmış olmasına rağmen, terör veya protestolardaki hükümet karşıtı işaretler gibi diğer hedeflenen görüntü ve metinleri taramak için uyarlanabileceğini ifade etti. Aynı zamanda Apple'ın benzeri diğer teknoloji şirketleri üzerinde benzer teknikleri kullanma baskısının da artırabileceğinden endişe duyulduğu aktarıldı.

 "KESİNLİKLE DEHŞET VERİCİ BİR FİKİR"
Cambridge Üniversitesi'nden Güvenlik Mühendisliği Profesörü Ross Anderson, “Kesinlikle dehşet verici bir fikir, çünkü telefonlarımız ve dizüstü bilgisayarlarımızın dağıtılmış toplu bir gözetimine yol açacak" dedi.

 "HÜKÜMETLER BUNU HERKESTEN İSTEYECEK"
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Johns Hopkins Üniversitesi'nden güvenlik profesörü Matthew Green ise, "Bu barajı kıracak ve hükümetler bunu herkesten isteyecek" dedi.

 "APPLE 1984'Ü ETKİNLEŞTİRMEK İÇİN GİZLİLİĞE GERİ DÖNÜYOR"
Daha önce Facebook ve Deliveroo'da çalışan bir güvenlik araştırmacısı ve gizlilik savunucusu olan Alec Muffett, Apple'ın hareketinin "tektonik" ve "bireysel gizlilik için büyük ve geriletici bir adım" olduğunu ifade ederek, “Apple, 1984'ü etkinleştirmek için gizliliğe geri dönüyor" dedi.

"BENİMSEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ YAKLAŞIMDIR"
Surrey Üniversitesi'nde bilgisayar güvenliği profesörü olan Alan Woodward, "Apple'ın sistemi, taramanın telefonda yapılması ve yalnızca bir eşleşme varsa harekete geçmesi nedeniyle daha az müdahalecidir. Bu merkezi olmayan yaklaşım, bu yoldan giderseniz benimseyebileceğiniz en iyi yaklaşımdır" dedi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • halk 4 ay önce Şikayet Et
  daha ønce casuzluk cikti yeniler cikiyor akli sira sizleri koruyoruz deyip ceplere virus koymak zaten her marka usa arka kapiyi gizli service verir ortak calisir bu sefer koruma oyunu ile direk girip her seyi takip edecek zaten ediyorlar idi o sistem bulundu yada yakalandi kendileri savunma nr sizleri korumak icin casuz porgram var dinledi takip etti sizleri koruyoruz nr polis yada doktor bir olay da foto cekmis olsa al basina bela o polisin gørevi suclu yakalamak cep satanlarin degil demek usa mali hic bir sey almayin
  Cevapla
 • halıcı 4 ay önce Şikayet Et
  çocuk istismarının en büyük destekçisi abd ne kadar düşünceliymişşşş
  Cevapla
 • Suat 4 ay önce Şikayet Et
  Oldu ya hiçbirşey gizli kalmasın insanların özel fotoğraflarına kimlik bilgilerine şifrelerine herşeye ulaşın
  Cevapla
 • Osman 4 ay önce Şikayet Et
  Zaten saydiklarinin hepisine ulaşıyorlar. Hepisini biliyorlar.
  Cevapla
 • mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  çocukları koruyacağız maskesiyle rahat rahat bütün fotoğraf ,dosya ,döküman taranacak . zaten yapılıyor da kılıf olacak .
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Meteoroloji kar yağacak bölgeleri açıkladı! Plan yapacaklar bu habere dikkat
Erol Bilecik'ten Galatasaraylıları kızdıran sözler!