Türkiye'nin "dijital birliği" vitrine çıkıyor

HAVELSAN tarafından geliştirilen, İHA ve İKA'lardan oluşan Türk savunma sanayisindeki dijital birlik konsepti, IDEF 2021'de sergilenecek. HAVELSAN, 4 farklı tip İHA ve 3 farklı tip İKA ile uçuş, geliştirme testlerini başarıyla sürdürüyor.

GİRİŞ 14.08.2021 10:29 GÜNCELLEME 14.08.2021 16:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız hava (İHA) ve kara araçlarının (İKA) birlikte sürü halinde görev yapabildiği "dijital birlik" ilk kez sergilenecek.

İnsansız araçların birlikte görev yapabilmesini sağlayan sürü harekat kabiliyeti için bir süredir çalışmalar yürüten HAVELSAN, geldiği noktayı "dijital birlik" örneğiyle 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) ilk kez tanıtacak.

HAVELSAN'ın "dijital birlik" çalışması, 4 farklı tip İHA ve 3 farklı tip İKA ile uçuş ve geliştirme testleriyle başarılı şekilde sürüyor.

SÜRÜ VE TAKIM HALİNDE GÖREV YAPABİLECEK

"Dijital birlik" konseptinin önemli bir parçası olan bütünleşik otonom robotik sistemler geliştirilmesi kapsamında; sürü ve takım halinde görev yapabilen otonom İHA ve İKA'ların kendi aralarında haberleşerek müşterek faaliyet icra etmesine yönelik yetenekler sahada denenmeye başlandı.

Tümleşik karma takımların haberleşmesi ve artırılmış durum farkındalığı ile İKA operasyonlarının İHA destekli yürütülmesine yönelik tekniklerin ve teknolojilerin saha denemeleri gerçekleştiriliyor.

HAVELSAN BAHA otonom İHA ile verilebilecek görevlere yönelik hazırlıklar tamamlandı. Barkan İKA, gelişmiş otonomi özellikleri ile kendini ispatladı ve dünya çapında bir kabiliyet dizisine sahip hale getirildi.

Karma sürü görevleri için kazanılan altyapı ile "süper zeka" diye tarif edilebilecek, sahadaki bütünleşik robotik otonom sistemlerin elde ettiği veriyi harmanlayan, ortaya ilk bakışta fark edilmeyen veri ve bilgileri çıkartan sistemler konusundaki çalışmalar da hızlandırıldı.

HAVELSAN, bu çalışmalarda geliştirdiği özgün donanımlar ve yazılımlarla teknolojinin en uç noktalarında iddiasını ortaya koyuyor.

GELECEĞİN ORDULARI: DİJİTAL BİRLİKLER

IDEF kapsamında 19 Ağustos'ta "Geleceğin Orduları: Dijital Birlikler" paneli gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan (SSB) Yardımcısı Celal Sami Tüfekci moderatörlüğündeki panelde, SSB Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, SSB Danışma ve Yürütme Kurulu Üyesi Tümgeneral Reha Ufuk Er, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Okyay, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Hacı Ali Mantar konuşmacı olarak yer alacak.

Panelde, "Dijital Birlik Yeteneğin, Siber Güvenlik Açısından Değerlendirilmesi", "Dijital Birlik Yeteneğinin, Komuta Kontrol ve Harekat Fonksiyonu Yönünden Değerlendirilmesi", "Dijital Birliklerin Tarihsel Gelişimi/Harp Tarihi Açısından İncelenmesi, Fatih Sultan Mehmet ve Harp Konseptinin Değişimi", "Dijital Birlik Yeteneğinin, Yerli ve Milli Olarak Geliştirilmesi Hususunun Savunma Sanayi Açısından Değerlendirilmesi", "Dijital Birliklerin Teşkilinde Yenilikçi Teknolojilerin Önemi" başlıkları ele alınacak.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • 1 şarjör 2 yıl önce Şikayet Et
  O ufak kara robotlarından kurulu birliği 1 tüfek ve 1 şarjör yok eder. Hem zırhı çok hafif hem de kurşunlardan kaçamayacak kadar aheste hepsi. Gerçek tanklara uzaktan kumanda eklenmeli. Hem en tehlikeli sokaklara girebilir hem de can ve mal kaybı neredeyse hiç olmaz uzaktan kumandalı tankla. Mesela Tel Rıfat a uzaktan kumandalı tanklar gidip sokak sokak gezerek teröristleri sivil halktan ayırabilir tüm kenti temizler. Askerlerimizi Suriye'de şehit edenler neredeyse hep oradan geliyor.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  drone tarzlarında insansız denizaltılar içinde çalışmalıyız. deniz dibleride çok önemli.
  Cevapla
 • Osmanlıtürk 2 yıl önce Şikayet Et
  helal beee
  Cevapla
 • Cemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah ALLAH nazarlardan saklasın önemli olan bunların ve diğer füze gibi sistemlerimizin sırlarını saklıyabilmemiz bu sırları saklıyamıyorsak bu sistemlerimizin hić bir anlamı yok bakın süper güçlere kendi füze sistemi sırlarını gökten uçan kuş yerden yürüyen karınca bile bilemez
  Cevapla
 • Burak 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne sırrı arkadaş :D
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Japon rakibini geride bıraktı! KAAN'da da yer alacak
Beyaz Saray: Gazze'de kalıcı ateşkesi desteklemiyoruz