Telekomünikasyon devine siber saldırı: 40 milyon kişinin verileri çalındı

Dünyanın önde gelen telekomünikasyon firması 40 milyondan fazla müşterisine ait verilerin çalındığını açıkladı. Şirket, siber saldırıdan etkilenen müşterileri için acil önlemler aldığını duyurdu.

Telekomünikasyon devine siber saldırı: 40 milyon kişinin verileri çalındı
Telekomünikasyon devine siber saldırı: 40 milyon kişinin verileri çalındı
GİRİŞ 19.08.2021 10:18 GÜNCELLEME 19.08.2021 10:18

ABD'nin büyük cep telefonu operatörlerinden T-Mobile, siber saldırı sonucu 40 milyondan fazla müşterisinin sosyal güvenlik numaraları ve ehliyet bilgileri de dahil olmak üzere kişisel verilerinin çalındığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, T-Mobile sistemlerine yönelik yapılan son derece karmaşık bir siber saldırının araştırıldığı aktarıldı.

Genç Konfed, TikTok'un veri ihlali hazırlığına karşı uyardıGenç Konfed, TikTok'un veri ihlali hazırlığına karşı uyardı

Sunuculara yasa dışı şekilde giriş yapmak için kullanıldığı düşünülen erişim noktasının bulunduğu ve kapatıldığı belirtilen açıklamada, T-Mobile verilerine yetkisiz kişiler tarafından erişildiğinin doğrulandığı kaydedildi. Açıklamada, 40 milyonun üzerinde eski ve potansiyel müşteriye ait verilerin çalındığı bildirildi.

TÜM BİLGİLERİ ELE GEÇİRDİLER

Euronews ve BBC'nin haberine göre çalınan dosyaların T-Mobile'ın mevcut 7,8 milyon faturalı müşteri hesabına ait verileri de içerdiğine işaret edilen açıklamada, müşterilerin ad ve soyadları, doğum tarihleri, sosyal güvenlik numaraları ile ehliyet bilgilerine ulaşıldığı kaydedildi.

BENZERİ 6 YIL ÖNCE DE YAŞANMIŞTI

Hackerlar daha önce 2015 yılında ABD'deki 15 milyon T-Mobile müşterisinin ve potansiyel müşterilerin kişisel bilgilerini çalmıştı.

Henüz T-Mobile'ın İngiltere'deki eski müşterilerinin veri ihlalinden etkilendiğine dair bir belirti yok.

Şirketin İngiltere operasyonu T-Mobile UK, 2012'de EE olarak yeniden markalandı ve 2016'da 12 milyar sterlinden fazla bir bedelle BT'ye satıldı

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paşinyan ile görüştü
Erdoğan imzayı attı: Metin Feyzioğlu'na sürpriz görev