Samsung işlemci piyasasında devleri geride bıraktı

Samsung işlemci üretiminde uzun yıllardır zirvede yer alan Intel’i tahtından ederek dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçisi konumuna yükseldi.

Samsung işlemci piyasasında devleri geride bıraktı
Samsung işlemci piyasasında devleri geride bıraktı
GİRİŞ 21.08.2021 10:38 GÜNCELLEME 21.08.2021 10:38

Yarı iletkenler üzerine çalışan analiz firması IC Insights'ın yayınladığı The McClean Raporuna göre Samsung, oldukça başarılı geçen bir ikinci çeyreğin ardından zirvenin uzun yıllardır sahibi olan Intel'i geride bırakarak dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçisi oldu.

Güney Koreli teknoloji devi, 2021'in ilk çeyreğine kıyasya satışlarında yakaladığı yüzde 19'luk artış sayesinde yalnızca Nisan-Haziran döneminde toplam 20,29 milyar dolar gelir elde etti. Intel ise aynı dönemde daha düşük bir artış oranı ile toplamda 19.3 milyar dolarlık gelir sağlayarak Samsung'un gerisinde kaldı.

Samsung ve Intel'in ilk ikide karşımıza çıktığı listede üçüncü sırada TSMC yer alırken onu Hynix ve Mycron takip etti. Raporu yayınlayan IC Insigts, yarı iletken pazarındaki büyümenin 2021'in kalanında da büyümeye devam edeceğini öngörüyor. Şirketin toplam büyüme tahmini ise sektörün tamamı için yaklaşık %23.

Samsung'un yükselişinin ve Intel'i geride bırakışının sebebi olarak ise NAND ve DRAM'ı artan ortalama satış fiyatları gösteriliyor. Ayrıca DRAM üretiminin, Intel karşısında Samsung için önemli bir avantaj sağladığı bilgisi de raporda yer alan önemli noktalar arasındaydı. Samsung, en son 2018 yılında Intel'i geride bırakarak listede ilk sırada yerleşebilmişti.

ETİKETLER
işlemci
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan T3 Vakfı'nı hedef alan İsmail Saymaz'a tepki
Bakan Koca uyardı! Bu belirtilere dikkat! Ciddi artış var...