Ulusal Yapay Zeka Stratejisi açıklandı

Türkiye'nin 5 yıllık dönemdeki yapay zeka çalışmalarına yön verecek ilk "Ulusal Yapay Zeka Stratejisi" Bilişim Vadisi'nde kamuoyuna tanıtıldı.

GİRİŞ 24.08.2021 11:40 GÜNCELLEME 24.08.2021 12:00
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Türkiye, zeki canlılara özgü dinamik ortamlarda karar verme, anlam keşfetme ve öğrenme gibi eylemlerin, bilgisayar veya bilgisayar kontrolündeki bir makine tarafından gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilecek yapay zeka alanındaki stratejisini belirledi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk Ulusal Yapay Zeka Stratejisi'nin tanıtımı gerçekleştiriliyor.

Türkiye'nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisi dökümanına ulaşmak için tıklayınız.

6 stratejik öncelik etrafında tasarlanan, 24 amaç ve 119 tedbirin bulunduğu Strateji Belgesi'nin detayları, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından açıklanıyor.

2025'TE YAPAY ZEKA İSTİHDAMININ 50 BİNE ULAŞMASINI İSTİYORUZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yapay Zeka Stratejimizde belirlenen tedbirlerle desteklerimizi daha da etkinleştireceğiz ve bu alanda da yeni 'unicorn'lar çıkaracağız. Ulusal Yapay Zeka Stratejimizde deneyen, keşfeden, öğrenen ve bu doğrultuda kendisini sürekli güncelleyen bir ekosistemin oluşturulmasını hedefledik. Uluslararası yapay zeka endekslerinde ilk 20 içinde yer almayı hedefliyoruz. 2025'te yapay zeka alanındaki istihdamın en az 50 bine ulaşmasını hedefliyoruz. Bu nedenle nitelikli insan kaynağının yetişmesi için çok önemli tedbirler belirledik" açıklamasını yaptı.

GERİ DÖNÜŞ YOK! GELECEĞE MERHABA DİYEBİLİRİZ

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, "Eğitimden sağlığa, üretimden iklim sorunlarına birçok alanda kullanılan Yapay Zeka, dünyayı kökünden dönüştürüyor. Bu dönüşümü yakalamanın yolu; yapay zekayı her alanda daha verimli kullanabilmekten geçiyor. Herşeyin dijitalleştiği ve çok daha akıllı olduğu bir dünyaya koşar adımlarla ilerliyoruz. Artık geri dönüş yok! Geleceğe merhaba diyebiliriz. Ülkemizin politika öncelikleri doğrultusunda Ulusal Yapay Zeka Stratejimiz ile iddialı makro hedefler koyduk. 2025 itibariyla yapay zekanın Gayri Safi Yurt içi Hasılaya katkısını %5'e yükselteceğiz." dedi. 

YAPAY ZEKADA STRATEJİK 6 ANA MADDE

Oluşturulan planın ana hatlarını belirleyen 6 ana madde, başlıca Türkiye’nin yapay zeka alanındaki girişimlerini desteklemeyi ve bu alandaki uluslararası iletişimi güçlendirmeyi odağına aldı. Söz konusu 6 stratejik öncelik şu şekilde oldu:

 1. Yapay zeka uzmanı yetiştirmek ve alanda istihdamı artırmak 
 2. Araştırma, girişimcilik ve yenilikçiliği desteklemek
 3. Kaliteli veriye ve teknik altyapıya erişim
 4. Sosyoekonomik uyumu hızlandıracak düzenlemeler yapmak
 5. Uluslararası iş birliklerini güçlendirmek
 6. Yapısal ve iş gücü dönüşümünü hızlandırmak
KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 10
 • Donanım? 9 ay önce Şikayet Et
  YZyı çalıştıracak süper bilgisayarlar ve özel donanım nerede?
  Cevapla
 • Ahmet Can 9 ay önce Şikayet Et
  Süper Bilgisayardan kastın Quantum Bilgisayarlarsa Konya KTO Üniversitesinde bir tane var gelip görebilirsin muhtemelen ODTÜ-İTÜ gibi üniversitelerimizde'de vardır.
  Cevapla
 • Zeki Flatearth 9 ay önce Şikayet Et
  Şu kadar istihdam bu kadar istihdam istihdam edilemeyenler ne olacak ölsünler mi açlarından. Devlet her vatandaşına iş bulmak zorundadır bulamıyorsa işsizlik maaşı vermek zorundadır.Bu ükenin her bir vatandaşı bu ülkenin özkaynaklarında eşit hakka sahiptir ya adam gibi paylaştıracaksınız ya da def olup gideceksiniz.
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  devlet vatandaşa iş bulmak mecburiyetinde değildir.Bilgi eksikliğiniz oldukça fazla.
  Cevapla
 • Abdullah 9 ay önce Şikayet Et
  Biraz hızını azaltsan iyi olur.
  Cevapla
 • Özcan 9 ay önce Şikayet Et
  Müthiş hamle, daha fazla geç kalınmadan hızlı ilerlemeli
  Cevapla
 • Ülkem 9 ay önce Şikayet Et
  Bu şu geleceğin 50 yılın istisnasız meslegi yazılım mühendisliği ve yapay zeka bölümleri meraklı gençlere duyurulur herşey Türkiye için herşey artık milli yazılımda ülke bekası burdan geçiyor.
  Cevapla
 • İsminiz 9 ay önce Şikayet Et
  enes bilgisayar dersi hem ortaokulda hem lisede var, türkiye 81 kodlama öğretiliyor, python da öğretiliyor.
  Cevapla
 • Türkiye 81 9 ay önce Şikayet Et
  Bilgisayar öğretmenleri paint programda resim yaptırma ve "oyun oynayın çocuklar" modu dışına çıkıp, üst versiyona bir geçseler var ya... Devlet daha çok atama yapacak.
  Cevapla
 • Enes 9 ay önce Şikayet Et
  Evet ondan dolayı bilgisyara dersi sadece 2 sınıfa ve sadece 2 saat. Ve geçen sene bilgisayar öğr. Ataması sadece 50 idi. Eminim çok gelişiyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
PKK'yı tutuşturan toplantı: Erdoğan liderliğinde kritik kararlar alınması bekleniyor!
Uzaya gidecek ilk Türk hangi eğitimleri alacak ve ne üzerine çalışacak? TÜBİTAK’a sorduk!