Apple, çocuk istismarına karşı hazırladığı planı askıya aldı

ABD'li teknoloji şirketi Apple, iPhone’larda çocuk istismarına karşı hassas görselleri yapay zeka ile tarama planlarını, gelen eleştiriler üzerine askıya aldı.

Apple, çocuk istismarına karşı hazırladığı planı askıya aldı
Apple, çocuk istismarına karşı hazırladığı planı askıya aldı
GİRİŞ 03.09.2021 17:43 GÜNCELLEME 03.09.2021 17:43
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Apple, internet sitesinden yaptığı açıklamada, çocukların iletişim araçları ile cinsel istismarını ve bu tür malzemelerin yayılmasını önlemek için geliştirdikleri özelliklerin kullanıma girmesini, müşterilerden, araştırmacılardan ve hak savunucusu kuruluşlardan gelen yorumlar üzerine ertelediklerini belirtti.

Açıklamada, sistemin tamamen masadan kaldırılmadığı, ancak eleştiriler doğrultusunda geliştirebilmek için lansmanın ertelendiği vurgulandı. Ancak özelliklerin ne zaman devreye girebileceğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Apple’ın geçen ay kullanıcıların iCloud içeriklerini çocuk istismarı içeren görüntü ve videolara karşı tarayacağını açıklaması, şirketin kişisel gizlilik politikalarıyla çeliştiği için tartışmalara neden olmuştu.

Apple çocuk istismarına karşı aldıkları üç aşamalı önlemlerin ilk aşamasında, yapay zeka teknolojileri sayesinde özel yazışmaları görüntülemeden, yalnızca CSAM (Child Sexual Abuse Material) olarak anılan hassas içerik taraması yapacağını açıklamıştı.

Söz konusu sistem, çocuk istismarı ile ilgili şüpheli görselleri, gerçek kişilerin incelemesine sunarak gerektiğinde güvenlik güçlerinin uyarılmasını sağlayacaktı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • temel 1 yıl önce Şikayet Et
    niyet baska idi cocuk koruma diye herkesin øzel fotolara bakmak casuzluk yapmak idi cocuk koruma derler de usa yanlis degilsem 15 yas uzerin iliski yasak degil idi yada bazi ulke de bir ulke de suc ise digerinde degil kisaca bu cep pc sorunu degil bu polisin gørevi insanlarin øzel gizli seyleri yada o nr ile casuzluk yapma hakki yok bu markanin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Evlerini tanıyamadılar! Ukrayna'da savaşta yok olan köy: Kamiyanka
Bakan Yanık: Muhalefet bilinmeyen bir ismi aday yapacak