Cüce gezegen sanılan dev göktaşı Dünya’ya yaklaşıyor

Bilim insanları tarafından daha önce cüce gezegen sanılan devasa boyutlu bir gök taşının Güneş sistemine yaklaştığı açıklandı.

Cüce gezegen sanılan dev göktaşı Dünya’ya yaklaşıyor
Cüce gezegen sanılan dev göktaşı Dünya’ya yaklaşıyor
GİRİŞ 04.10.2021 15:28 GÜNCELLEME 04.10.2021 15:28
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), özellikle büyük çaplı gök cisimlerini önceden tespit edip, çeşitli uyarılarda bulunuyor. Bu cisimlerden bazıları ise potansiyel tehlikeli sınıfında yer alıyor.

Bilim insanları ve astronomlar, geleneksel göktaşlarından 1000 kat daha büyük olan Bernardinelli-Bernstein isimli gök cisminin Güneş sistemine yaklaştığını duyurdu.

10 YIL İÇİNDE YAKINDAN GEÇECEK

Yetkililer, yaklaşık 96 kilometreye 196 kilometre boyutunda olan göktaşının Güneş sistemine doğru ilerlediğini ve Dünya’ya da yaklaşık 10 yıl içerisinde ulaşabileceğini açıkladı.

Bilim insanlarının ilk başta büyük boyutları sebebiyle “cüce gezegen” olarak tanımladığı, ancak daha sonra göktaşı olduğu anlaşılan cisim, şu an için Dünya'ya herhangi bir tehdit oluşturmuyor. Göktaşının Dünya’ya en yakın geçeceği tarihin ise 2031yılı olacağı tahmin ediliyor.

Göktaşını mesai arkadaşı Pedro Bernardinelli ile keşfeden Pennsylvania Üniversitesi’nden Gary Bernstein, “En büyük göktaşını ya da şu ana kadar incelenmiş en büyük göktaşını keşfettiğimiz için mutluyuz. Bu göktaşı Güneş sistemine 3 milyon yıldan uzun bir süredir girmedi.” ifadelerini kullandı.

ÇARPMA İHTİMALİ 10 BİNDE BİR

Öte yandan uzmanlara göre bu tür objelerin Dünya'ya yüz yılda bir çarpma ihtimali 50 binde bir. Rusya'nın Sibirya bölgesinde Tunguska'ya 1908 yılında düşen göktaşı 40 metre genişliğindeydi ve bir şehri yok edebilecek güçte enerji ortaya çıkarmıştı.

YORUMLAR 33
 • Hele hele 1 yıl önce Şikayet Et
  Tevratı doğru çıkarmak için çalışan vakıf var. Marduk yada mardut gezegeni dünyaya gerçek veya dijital bir şekilde çarpacak . Covid i yutanlar o animasyonu da yutacak.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah
  Cevapla
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Desene o da 2023
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalan inanmayın . Hepsi hoolywood kurgusu
  Cevapla
 • redit 1 yıl önce Şikayet Et
  çarparsa inşallah pentagona yada cıa binasına çarpsın.
  Cevapla
 • Gaziantep27 1 yıl önce Şikayet Et
  kısaca Abd ve israile düşsün haritadan yok olsunlar inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehidimiz Piyade Teğmen Duabey Onur Öztürkmen'in mevzideki hazırlık görüntüleri
AK Parti'nin itirazlarına rağmen CHP'li belediyeden yüzde 70 zam!