Türkiye geleceğin muharebe ortamına hazırlanıyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, geleceğin muharebe ortamının en önemli unsurları için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

GİRİŞ 19.10.2021 12:30 GÜNCELLEME 19.10.2021 17:34
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin ürettiği platformlar ve alt sistemlerinin yetenekleri sayesinde savunma sanayisinde artık bir pazar değil, aktör konumuna dönüştüğünü belirterek, geleceğin muharebe ortamının en önemli unsurları için de çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Defence Turkey Dergisi tarafından Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SaSaD) desteği ve ODTÜ Teknokent-Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Uluslararası Geleceğin Askeri Konferansı etkinliğinde, bu alanda dünya genelinde devam eden programlar ve teknolojik seviye ile sektörel kabiliyetler ele alındı.

Savunma Sanayii Başkanı Demir Başkent Kulisi'ne konuk olduSavunma Sanayii Başkanı Demir Başkent Kulisi'ne konuk oldu

Vefat eden Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar'ın cenaze töreni dolayısıyla etkinliğe katılamayan İsmail Demir, mesajlarını video ile iletti.

GELECEĞİN MUHAREBE ORTAMININ EN ÖNEMLİ UNSURU

Askeri kabiliyetlerin, savunma teknolojilerinin ve savaşa dair stratejilerin gelişiminin teknolojiyle doğrudan bağlantılı olduğunu ifade eden Demir, şu değerlendirmede bulundu:

"Savaşın yakın ve uzak gelecekte nasıl cereyan edeceği, muhtemel çatışma ortam ve koşulları ile hasımların elde etmeleri muhtemel kabiliyetlerin önceden kestirilmesi, etkin bir savaş gücü bulundurmak için şarttır. Geleceğin muharebe ortamının en önemli unsuru olacağını düşündüğümüz, sürü insansız hava-kara-deniz araçları, büyük veri, siber güvenlik ve uzay, uydu teknolojileri, yapay zeka ve robotik, insansız kara ve deniz araçları, lazer ve elektromanyetik silahlar gibi konularda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Artık Türkiye’nin savunma sanayisinde dünyanın gerisinde kalma lüksü olmadığının bilinciyle hareket ediyoruz."

TEKNOLOJİ SAYESİNDE DÜNYA REKABET GÜCÜ YARIŞINDA

Dünyada her an gelişen teknoloji sayesinde büyük bir rekabet gücü yarışı yaşandığını, bu yarışın en önemli aktörlerinden birinin de savunma alanındaki Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları olduğunu vurgulayan Demir, bu nedenle teknoloji odaklı Ar-Ge, Ür-Ge ve inovasyon stratejilerinin belirlenmesinin, teknoloji projelerinin yönetilmesinin Başkanlık için stratejik önem taşıdığını söyledi.

"Küresel bir güç olma yolunda hızla ilerlemekte olan ülkemiz, savunma sanayisi alanında da özellikle son yıllarda ciddi bir atılım içinde." diyen Demir, bu doğrultuda yürütülen projelerle sanayinin geliştiğini, ihracatın arttığını, bu alanda dışa bağımlılığın gün geçtikçe azaldığını dile getirdi.

Bu projelerin çıktıları olan platform ve sistemlerin sahada kullanıldığını ve güvenlik güçlerinin görevlerini güvenle icra etmelerine yardımcı olduğunu aktaran Demir, şunları kaydetti:

"Bütün bu başarılar, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü liderliği ve karar alma süreçlerindeki desteği ve savunma sanayisi ekosisteminin gayretleri sayesinde elde edilmiştir. Bugün Türkiye ürettiği platformlar ve alt sistemlerinin yetenekleri sayesinde savunma sanayisinde artık bir pazar değil, aktör konumuna dönüşmüştür. Geleceğin teknolojilerine bugünden başlayan yolculuğumuz sayesinde, yakın gelecekte bugünkü konumundan daha ileride olan bir Türkiye göreceğimize olan inancım tamdır."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
SSB
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Kayan yildiz 3 ay önce Şikayet Et
  Bize ait olan yeni icadlarimizi hemen haberlerde payla$iyor isek ASLA ASLA ASLA bir ba$ari elede edemeyiz..unutmayalim yunanFistan ve diger milletlerde uyumuyor kötü olani bize bakip ataga kalkiyorlar kim bilir belkide cok daha iyisini geli$tiriyorlardir.Birde dikkat ettiyseniz bizden ba$kada kimsenin tiki cikmiyor her icadi hemen payla$iyoruz sanki tek geli$en biziz.!!!
  Cevapla
 • Sefa 3 ay önce Şikayet Et
  Bu fikre katılıyorum. Bu tür icatlar yapılırken ne yapılanı nede yapanı hiç bir şekilde hiç bir kimseye söylemeyeceğiz. ürünü yapan ayrı tanıtım ve pazarlama ayrı kişiler tarafından yürütülmeli. Aselsan, roketsan ve havelsan gibi özellikli tesislerde çalışan çaycısından en üst liderine kadar kimse bilmesin . yoksa geçmişte ve bugünde beyinlerimizi bir bir yok ediliyor hainler tarafından. Biz amerikenın israilin bilim adamlarını tanıyormuyuz. onlarda bizim hiç bir insanımızı tanımamalı.
  Cevapla
 • cabbar 3 ay önce Şikayet Et
  milletin 70 yılda ulaştığı teknolojiye biz bir senede ulaşmaya çalışıp 2023 yılında uçurmayı düşünüyoruz bu bir saçmalık
  Cevapla
 • Alpi 3 ay önce Şikayet Et
  Cabbar Cabbar sen nirede yaşıyon kardeş :)))
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 3 ay önce Şikayet Et
  ŞÜKÜRLER OLSUN..Türkiye "Eskiden Batman'da konuşlu İsrail HERON'larına bağımlı kalıp, Orda arızalı diye yan yana bekletilen HERON / İHA'ları yanında güneşlenen İsraillilere " - Hadi şunlardan birini faal edin diye yalvarmaktan", ABD’nin ülkemizin tepesinden geçirdiği U-2 uçaklarından fotoğraf istemekten/dilenmekten kurtulup “milli bir kafa ile İHA ve silahlı İHA'lara” kavuştu.. ŞÜKÜRLER OLSUNNNNN.(Eskiden neydiiiiii ?? ABD "verirseee" kemik atar gibi U-2 keşif uçakları fotoğraflarından verecekkk,Ya da İsrail HERON'larıı "Arızalı değilse" bizden önce ABD, İsrail ve PKK'lılara giden keşif sonuçları Türkiyeye verirdi?)
  Cevapla
 • selim 3 ay önce Şikayet Et
  sözde kendini aydın gören sol kesimin ne kadar bağnaz ve gerçek gerici oldukları bütün bu çalışmalara köstek olmaya çalışmalarından anlaşılıyor
  Cevapla
 • Trabzonlu 3 ay önce Şikayet Et
  Bilmediklerinden değil, ipleri dışarda mankurt olduklarından. ....
  Cevapla
 • 2023 Seçimleri 3 ay önce Şikayet Et
  Birbirine benzemezler kaos ittifakının seçmen kitlesi yüzünden projeler tehlikede, Ceh-pe şimdiden Mavi Vatan terimine bile saldırmaya başladı, kaos ittifakı eğer 2023'de iktidar olursa bütün kritik ve stratejik savunma sanayi ve ekonomi projelerini tasmalarını tutan batılı efendilerinin emriyle yok edecekler, iptal edecekler. Ellerindeki sosyal medya ve fondaşmedya gücü ilede halkımızı yaptıkları hainliklerin doğru olduğuna inandıracaklar.. Maalesef şuan ellerindeki 7 milyonluk beyni masonlar tarafından yıkanmış Z kuşağı 2023 seçimlerinde bunlara oy verecek. Sabır Meşhur'un "10 Aralık Hareketi" adlı videosunu izleyin izlettirin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sedef Kabaş'a destek veren Akşener ve Kılıçdaroğlu'na peş peşe tepkiler
2 bin 600 yıllık mumya çözümlendi, yüzü tamamen ortaya çıktı