ASELSAN'dan milli artırılmış gerçeklik gözlüğü

ASELSAN şirketleri BİTES ve ASELSAN SİVAS, güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarına yönelik artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirmek için protokol imzaladı

GİRİŞ 20.10.2021 14:02 GÜNCELLEME 20.10.2021 14:02
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarına yönelik milli artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirilecek.

ASELSAN şirketleri BİTES ve ASELSAN SİVAS, milli artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirilmesine yönelik protokolü Defence Turkey Dergisi tarafından düzenlenen Uluslararası Geleceğin Askeri Konferansı etkinliğinde imzaladı.

'Hisar A+' Hava Savunma Sistemi, görücüye çıktı'Hisar A+' Hava Savunma Sistemi, görücüye çıktı

ASELSAN CATS kamerasının yeni konfigürasyonu Bayraktar TB2 ile test edildiASELSAN CATS kamerasının yeni konfigürasyonu Bayraktar TB2 ile test edildi

"Geleceğin Askeri" konseptini destekleyen çalışma kapsamında güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarına yönelik "akıllı artırılmış gerçeklik gözlüğü prototipi" geliştirmek üzere ortak çalışma yapılacak.

Projenin ilk fazında harici sensör ve kameralarla birlikte çalışabilen, geniş bakış açısına (FoV) sahip, 5G - LTE- Wi-Fi desteği bulunan, çevresel koşullara uygun, askeri operasyonlarda kullanılabilir bir gözlük geliştirilecek.

BİTES artırılmış gerçeklik yazılımı geliştirme, ASELSAN SİVAS ise optik, elektronik ve optomekanik tasarım ve üretim sorumlulukları üstlenecek. İki şirket birlikte yapacakları sistem mühendisliği çalışmalarıyla sahip oldukları kabiliyet ve tecrübeleri ışığında geliştirme faaliyetleri yürütecek.

Yapılacak çalışmalara bu ürünlerdeki yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması ve güvenlik güçlerinin harekat ihtiyaçları doğrultusunda bir prototip ürün tasarlamak ilk hedef olacak. Giyilebilir teknolojiler üreterek güvenlik güçlerine avantaj sağlamayı amaçlayan BİTES ve ASELSAN SİVAS, sonraki aşamalarda da global pazarda rekabet etmek için ileri faz çalışmalarına devam edecek.

TÜM BİLGİLER ASKERİN GÖZLÜĞÜNE GELECEK

Artırılmış gerçeklik gözlüğünün çeşitli endüstrilerde güvenliği sağlama ve verimliliği artırma amacıyla daha yaygın olarak kullanılması ve bu pazarda ciddi bir büyüme bekleniyor. Söz konusu ürünlerin kullanımı özellikle otomotiv, sağlık ve savunma gibi bir dizi alanda son dönemde yaygınlaşıyor.

Geleceğin muharebe sahalarında tehditlerin belirlenerek bu tehditlere karşı taktik geliştirilebilmesi için giyilebilir teknolojiler önemli araçlar haline geldi. Operasyona katılan birlikler tarafından giyilebilir sensörler ve akıllı gözlükler ile gelişen haberleşme alt yapıları sayesinde, dost birlikler ve komuta merkezleriyle anlık bilgi paylaşımı mümkün oluyor.

Güvenlik güçlerinin kullanacağı akıllı gözlüklerle muharebe sahasının haritası, diğer birliklerin konumu ve sağlık verileri, komuta merkezinden iletilen bilgiler, bakılan yöndeki tehdit unsurları gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Güvenlik güçlerinin saniyeler içerisinde karar vermesine destek olacak bilgiler, akıllı gözlükler ile görüş açısını etkilemeden sunulabiliyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Sadık 1 ay önce Şikayet Et
  Düşman silahdan korkar üstün teknoloji silahın varsa kaçacak delik arar Bazı siyasi parti lideri silaha gerek yok diyor
  Cevapla
 • Burak 1 ay önce Şikayet Et
  Görünmez kalkan projesi ile ilgili İngiltere de bir makale okumuştum. Uzay filmlerinde izlediğimiz gibi.. Bence Mühendislerimize bu alanda görev verilmeli. Yaparsa bizimkiler yapar, bu teknoloji yapılırsa herhalde dokunulmaz bir süper güç haline geliriz. Herşey hayallerle başlar öyle değilmi?!!
  Cevapla
 • Cesur ADAM 1 ay önce Şikayet Et
  2023 seçimlerni kazanalıp heykel yapacağız çadaşlaşıp herşey düzelecek, her askere bir yarı çıplak heykeli vereceğiz
  Cevapla
 • wolfenstain 1 ay önce Şikayet Et
  Benim tavsiyem orduyu insandan arındırın!
  Cevapla
 • Ramoo 1 ay önce Şikayet Et
  Daha o derece teknolojiye ulaşılmadı hic bir devlet ulaşamaz ayrıca insanın olmadıği savaş olamaz robot bu sınır korumanı buna güvenerek sarsamazsın
  Cevapla
 • ASKER-siz 1 ay önce Şikayet Et
  Sözde var olupta uygulamada nedense hep eksik olan seramik zırhtı, eğitimdi, piyade tüfeğiydi, şehit cenazesiydi, gazilerin ızdıraplarıydı, yarım milyon askerin yiyeceğiydi, içeceğiydi, güvenliğiydi, terliğiydi, gözlüğüydü... vs binlerce sorunun çözümü aynı aslında ASKERSİZ birlikler. Oraya şuankinden 1000 kat daha fazla yoğunlaşılmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 3 Aralık koronavirüs tablosu açıklandı!
Türkiye'ye resmen sipariş yağdı! 2 bin 500 TIR tıka basa doldu