Türk Telekom’dan "Bulut Güvenliği" ile küresel standartlarda koruma

Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Mahmut Küçük, geleneksel güvenlik araçlarının bulut ortamlarının zorluklarına uygun olmadığı için yeni güvenlik sorunlarına karşı stratejilerin güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Türk Telekom’dan "Bulut Güvenliği" ile küresel standartlarda koruma
Türk Telekom’dan "Bulut Güvenliği" ile küresel standartlarda koruma
GİRİŞ 24.11.2021 11:17 GÜNCELLEME 24.11.2021 11:17

Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Mahmut Küçük, “Hedefimiz, siber güvelikteki yerlileştirme çalışmalarımız sayesinde müşterilerimize, kendi güvenli altyapımızla, dünya standartlarında Bulut ve Bulut Güvenliği hizmetleri sunmak." ifadelerini kullandı.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin, 22-26 Kasım'da Siber Güvenlik Haftası kapsamında düzenlediği fuarda gerçekleştirilen “SDN ve Bulut Teknolojilerinin Geleceği” başlıklı panelde, verilere tek noktadan ulaşma ve yönetme kolaylığı sağlayan SDN ve bulut teknolojileri masaya yatırıldı.

Açıklamada paneldeki konuşmasına yer verilen Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Mahmut Küçük, siber güvenlik tehditlerine karşı, güvenlik öğelerini güncelleme ve yükseltme maliyetini kontrol etmek için güvenlik ağı işlevlerinin de sanallaştırılması gerektiğini belirtti.

Bu bağlamda bulut teknolojisinde SDN’nin yoğun olarak kullanıldığını belirten Küçük, "SDN’nin sağladığı başlıca avantajlardan biri, ağı merkezi bir perspektiften yönetme yeteneğidir. Bu teknoloji ile ağ altyapısında anında değişiklik yapmak mümkün. İleride daha duyarlı, tam otomatik ve son derece güvenli hale gelecek bu teknolojinin, küresel pazarda önemli bir yer edineceği öngörülüyor." değerlendirmesinde bulundu.

SİBER GÜVENLİK UZMANLARI YETİŞTİRMELİYİZ

Küçük, küresel çapta işletmelerin dijital dönüşüm stratejilerinin maliyetleri düşüren, altyapı karmaşasını ortadan kaldıran ve çalışma alanını genişleten SDN ve bulut teknolojileri etrafında şekillendiğini belirterek, "Geleneksel güvenlik araçları ve yaklaşımları dinamik, sanal ve dağıtılmış bulut ortamlarının zorluklarına pek uygun olmadığından, yeni güvenlik sorunlarıyla başa çıkmak için güvenlik ekipleri, güvenlik stratejileri güncellenmek zorunda. Bu anlamda bulut güvenliği konusunda yetenekli siber güvenlik uzmanları yetiştirmemiz çok önemli." ifadelerini kullandı.

“Bulut güvenliği mimarisini oluşturmak için çalışmalar” yaptıklarını vurgulayan Küçük, şunları kaydetti:

"Mevcut güvenlik ve ağ teknolojisi dağıtımlarını birleştiren bir yapı sunan SASE mimarisi içinde yer alacak bileşenlerin belirlenmesi, kullandığımız ve yerlileştirme kapsamında yönettiğimiz projeler içerisindeki güvenlik ürünleri ile entegrasyonların nasıl sağlanacağı gibi konularda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türk Telekom olarak hedefimiz, siber güvenlikteki yerlileştirme çalışmalarımız sayesinde, Bulut Güvenliği mimarisini dünya standartlarına hazır hâle getirip, müşterilerimize kendi güvenli altyapılarımızla Bulut hizmetlerini sunmak."

Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, siber güvenliğin geleceği detaylı şekilde masaya yatırıldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Galatasaray, Adana'da liderlik fırsatını tepti!
CHP ve HDP'li vekiller ayağa kalkmadı! İYİ Partililer Erdoğan'ı ayakta karşıladı