Facebook’tan Türkiye için iki yeni güvenlik özelliği

Faceboook Koruması ve Facebook Profil Kilitleme özellikleri ülkemizde kullanıma sunuluyor. Facebook’un Türkiye’de açtığı yeni özelliklerin detayları haberimizde.

Facebook’tan Türkiye için iki yeni güvenlik özelliği
Facebook’tan Türkiye için iki yeni güvenlik özelliği
GİRİŞ 03.12.2021 12:50 GÜNCELLEME 03.12.2021 12:50

Facebook güvenlik güncellemeleriyle alakalı iki yeni özelliği Türkiye için kullanıma sunduğunu açıkladı. Facebook uygulamasında kullanılmaya başlayacak özelliklerden ilki Facebook Koruması ismiyle duyuruldu. Facebook Koruması, kötü niyetli kişiler tarafından hedef alınma tehlikesi taşıyan gazeteciler, hükümet yetkilileri ve insan hakları aktivistleri gibi tanınmış kişiler için tasarlandı. Facebook Profil Kilitleme ismiyle sunulan diğer özellik ise arkadaşınız olmayan kişilerin paylaştığınız içerikleri kısıtlı olarak görmesini sağlıyor.

Facebook'ta Çin merkezli dezenformasyon ağı iddiasıFacebook'ta Çin merkezli dezenformasyon ağı iddiası

Facebook’un kripto para yöneticisi istifasını duyurduFacebook’un kripto para yöneticisi istifasını duyurdu

FACEBOOK KORUMASI NEDİR?

Adaylar ve seçilmiş yetkililer gibi belirli kişilerin kampanyalarının sosyal medya platformlarında kötü niyetli kişiler tarafından hedef alınabileceğinden hareket eden Meta, ilk olarak 2018 yılında sunduğu Facebook Koruması özelliğini bu yılın sonuna kadar Türkiye’nin de içinde bulunduğu 50 ülkede daha kullanıma sunacak. Facebook Koruması'na uygun olabilecek hesaplar, program hakkında bilgi edinmek ve kaydolmak için Facebook hesaplarında çeşitli hatırlatıcılarla karşılaşacaklar.

İnsan hakları savunucuları, gazeteciler ve hükümet yetkilileri gibi hedef alınma riski yüksek olan kişiler, programa kaydolarak daha güçlü hesap güvenliği koruma özelliklerini kullanma ve hesaplarının ele geçirilmesine yönelik potansiyel tehditleri izleme gibi konularda yardım alabilecekler. Bu kapsamda, programa kayıt olan hesaplar için iki faktörlü kimlik doğrulaması uygulaması zorunlu olacak.

FACEBOOK PROFİL KİLİTLEME NASIL YAPILIR?

Facebook uygulamasına özel olarak Profil Kilitleme ismiyle sunulan özellik ise arkadaşınız olmayan kişilerin içeriklerinizi sınırlı bir şekilde görebilmesine imkan tanıyacak. Bu özellik aktif hale getirildiğinde, profil ve etiket onayı etkinleşirken profil fotoğrafınız, kapak fotoğrafınız, paylaştığınız gönderiler, fotoğraflar ve hikayeler sadece arkadaşlarınız tarafından görülebilecek.

Geçmişte “Herkese Açık” olarak paylaştığınız tüm fotoğrafların hedef kitlesi “Arkadaşlar” olarak değiştirilecek ve “Hakkında” kısmında yer alan bilgilerinizin sadece küçük bir kısmı arkadaşınız olmayan kişiler tarafından görülebilecek. Şu adımları izleyerek Facebook Profil Kilitleme özelliği etkinleştirebilecek:

1- Adınızın altındaki (...) simgesine tıklayın.

2- Profili Kilitle'ye tıklayın.

3- Profilini Kilitle'ye tıklayın.

4- Önceki sayfaya dönmek için Tamam'a tıklayın.

Kilitledikten sonra profilinizi görüntülediğinizde mavi bir rozet ile karşılaşacaksınız. Profilinizi kilitledikten sonra, arkadaşınız olmayan kişiler profilinizde mavi bir rozet görecek.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de 'krallık tacını' takan isim belli oldu
Konya'da 24. zaferin tarihe geçen kareleri!