Sosyal medya şirketleri ifade verecek

ABD'de 6 Ocak'taki Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi özel komitesi, sosyal medya şirketlerini ifadeye çağırdı.

Sosyal medya şirketleri ifade verecek
Sosyal medya şirketleri ifade verecek
GİRİŞ 14.01.2022 10:45 GÜNCELLEME 14.01.2022 10:45

ABD'de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 6 Ocak 2021'de Kongre binasını basmıştı.

Baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Trump, Şubat 2021'de Senatodaki oylamada aklanmıştı.

Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazına rağmen bir komite kurmuş ve olayı soruşturmaya başlamıştı.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİ DE İFADE VERECEK

Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi özel komitesi, sosyal medya şirketleri Facebook, Twitter, Reddit ile Google ve YouTube'un ana şirketi Alphabet'i ifade vermeye çağırdı.

Komitenin Başkanı Bennie Thompson, "Komitemiz için iki temel soru var. Demokrasimize yönelik şiddet içerikli saldırıya yol açan dezenformasyon ve aşırıcılık nasıl yayıldı? Sosyal medya şirketleri, insanların şiddete başvuracak kadar radikalleşmesini önlemek için ne yaptı?" ifadelerini kullandı.

Thompson, defalarca talepte bulunmalarına rağmen bu sorulara yanıt verecek belgelerin kendilerine iletilmediğini belirterek, Facebook, Twitter, Reddit ve Alphabet yetkililerini ifadeye çağırdıklarını bildirdi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Nalburda şoke eden afiş! Cezası 73 bin TL: 'Korniş bulunur, kıyma çekilir'
Selçuk Bayraktar'dan Kurban Bayramı mesajı: Hedef Kızılelma