Google'dan Türkiye raporu! TBMM'ye gönderildi: Dev rakamlar...

Sadece üç ayda Google, kuralları ihlal eden 6,2 milyon içeriği kaldırdı. Türkiye’ye özel bir algoritması yok. 230 milyon kelime Türkçeye çevrildi. Google reklam ürünlerinin ekonomiye katkısı 2023’te 333 milyar liraya ulaşacak.

Google'dan Türkiye raporu! TBMM'ye gönderildi: Dev rakamlar...
Google'dan Türkiye raporu! TBMM'ye gönderildi: Dev rakamlar...
GİRİŞ 23.01.2022 07:09 GÜNCELLEME 23.01.2022 07:18
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Google, sadece üç ayda Türkiye’de kurallara uymadığı için 6,2 milyon içeriği kaldırdı. Çocukların güvenlik politikasını ihlal ettiği için kaldırılan video sayısının ise 2 milyon olduğu belirtildi. Google Türkiye Temsilciliği, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu üyelerinin sorularına yazılı cevap niteliğinde bir rapor gönderdi.

Raporda yer alan bilgiler özetle şöyle:

PAYI YÜZDE 4’Ü AŞTI

Google tarafından desteklenen dijital ekonominin millî gelirimiz içindeki payı yüzde 4’ü aşarak 150 milyar TL’ye ulaşmıştır. Dijital kaldıraç işlevi gören hizmet ve ürünlerimizin desteklediği dijital ekosistemin Cumhuriyetimizin 100. yılında millî gelirin yüzde 4,7’sine kadar tırmanacağını öngörüyoruz.

Google Reklam Ürünleri (Arama, Alışveriş, YouTube vs.) doğrudan ve dolaylı yoldan 2018 yılında Türk ekonomisine 29,5 milyar TL’lik katkı sağlamıştır. Bu da gayri safi yurtiçi hasılada yüzde 0,8’lik bir katkıya tekabül etmektedir. 2023 yılında bu ürün ve hizmetlerin Türkiye ekonomisine genel olarak sağlayacağı katkının 333,8 milyar TL’ye yükselmesi beklenmektedir.

ÖZEL ALGORİTMA YOK

Google’ın Türkiye’ye özel bir algoritması yoktur. Bilgi, ‘sıralama algoritmaları’ ile düzenlenir. Bu algoritmalar, hizmetlerimizi oluşturan veya denetleyen kişilerin ideolojik bakış açılarını teşvik ederek değil, kullanıcı testlerine göre ölçülmektedir ve hizmetlerimizin kullanışlılığını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

2 MİLYON VİDEO KALDIRILDI

Temmuz 2021’den Eylül 2021’e kadar, topluluk kurallarımızı ihlal etmesi sebebiyle 6,2 milyondan fazla içerik YouTube’dan kaldırıldı. Bu videoların yüzde 94’ü insanlardan ziyade öncelikle makineler tarafından işaretlendi. Makineler tarafından tespit edilen içeriklerin yüzde 8,7’si tek bir görüntüleme bile almamışken, yaklaşık yüzde 76’sı 10’dan daha az kez izlendi. 2021’in üçüncü çeyreğinde çocuk güvenliği politikası ihlalleri nedeniyle ise 2 milyon video kaldırılmıştır.

TALEPTE 4. SIRADAYIZ

YouTube tarafından, yüklendiği ülke bazında (video yükleme sırasındaki IP adresine göre), Temmuz - Eylül 2021 dönemde ülkeye göre kaldırılan videolar sıralamasında Hindistan birinciyken, Türkiye 12. sıradadır. Bununla birlikte, talep yoğunluğu bakımından Ocak-Haziran 2021 arasında Rusya 1. sıradayken Türkiye dördüncü sırada yer almıştır. Google şeffaflık raporu, yıllar içinde Google hizmetlerinin kullanımı arttıkça içerik kaldırılmasına yönelik idari taleplerin sayısında bir artış olduğunu göstermektedir. Ocak-Haziran 2021 dönemini kapsayan en güncel şeffaflık raporu, her iki unsur bakımından bugüne kadar görülen en yüksek yoğunlukları göstermektedir.

Türkçe, Google için öncelik arz eden bir dil olmuştur. Bu bağlamda, son 15 yıl içinde yaklaşık 230 milyon kelimeyi Türkçeye çevirdik, bu da Evliya Çelebi’nin 828 sayfalık Seyahatname eserinden 2.140 adet cilde tekabül etmektedir. Türkçeye bugüne kadar olan yatırımımız sayesinde 220’yi aşkın ürün ve hizmeti Türkiye’de ve dünyadaki Türkçe konuşan insanlara sunabildik.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 6
 • Vatandas 4 ay önce Şikayet Et
  Önüne gelen türkiye raporu yaziyor bu nedir yahu o zaman suc bizde önümüze gelene rapor hazilamaliyiz icerigine bakar sak bu kolay para sevdasi bu milleti bir gün yakacak
  Cevapla
 • işte 4 ay önce Şikayet Et
  babacan dokunmayın abdmin sosyal medya şirketlerine diyordu. Nooldu babacan. Hukuk çerçevesine nasıl getirdi onları Erdoğan görde izle. Liderlik feyzi al.
  Cevapla
 • Serkan 4 ay önce Şikayet Et
  Geçtiğimiz sene Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu şunları söylemişti. Varın gerisini siz düşünün: "Youtube Covid-19 ile ilgili yarım milyon paylaşımı silmiş. Bunun içerisinde tanıdığım saygıdeğer bilim insanlarının ve hekimlerin fikirleri de var. Bilimdeki tartışma özgürlüğü hiçbir zaman bu kadar saldırıya uğraşmamıştır." (20 Nisan 2021)
  Cevapla
 • paşaaa44 4 ay önce Şikayet Et
  İnsanımız artık ne yapacağını şaşırmış , uyurken bile vidosunu çekip sosyal medyada paylaşıyor para uğruna..
  Cevapla
 • Hoca 4 ay önce Şikayet Et
  Duyan da parayı marstan getirip bize veriyor sanacak. Bu milletin sırtından kazandığının vergisidir o
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Akar: Öldürülen terörist sayısı 100'ü geçti
Katar'dan İngiltere'nin kilit sektörlerine 10 milyar sterlin yatırım