Güneş'teki jeomanyetik fırtına Dünya'yı etkileyebilir

Güneş'te meydana gelen patlamanın oluşturduğu jeomanyetik fırtına Dünya'yı etkisi altına alabilir

Güneş'teki jeomanyetik fırtına Dünya'yı etkileyebilir
Güneş'teki jeomanyetik fırtına Dünya'yı etkileyebilir
GİRİŞ 10.02.2022 04:52 GÜNCELLEME 10.02.2022 10:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Güneş'te meydana gelen patlama sonrası oluşan ve uzay boşluğunda birçok uydunun yörüngesinden çıkmasına yol açan manyetik fırtına Dünya için de tehdit olabilir. 

Hint Bilim, Eğitim ve Araştırma Enstitüsünde görevli bilim insanları yaptıkları açıklamada, güneşte 6 Şubat'ta patlama yaşandığını belirtti.

Açıklamada, patlamanın manyetik fırtınaya yol açtığı ifade edildi.

Manyetik fırtınanın önce Venüs'ü ardından da bugün veya yarın saniyede 415-615 kilometre hızla Dünya'yı etkileyebileceği duyurulan açıklamada, fırtınanın "etkisinin çok tehlikeli olmasının muhtemel görülmediği" kaydedildi.

Açıklamada, fırtınanın dünyanın manyetik alanını etkileyebileceğine dikkat çekildi.

Hint basını, güneş fırtınasının, jeomanyetik aktiviteye neden olacağını bunun da genellikle kuzey ülkelerinde görülen, kuzey ışıkları olarak adlandırılan gökyüzünde oluşan renkli ışık oyunlarının kutupların ilerisindeki bölgelerde de görülmesine yol açabileceğini duyurdu.

Güneş patlamaları sonucu Güneş'in "korona" adı verilen üst tabakasından uzaya yayılan elektron ve protonlardan oluşan, plazma halindeki yüklü parçacıkların oluşturduğu güneş rüzgarlarının Dünya'nın manyetik alanına etki etmesi olayına güneş fırtınası adı veriliyor.

Dünya tarihinde kaydedilen en şiddetli güneş fırtınası 1859 yılında meydana gelmişti. Carrington Olayı olarak da bilinen bu güneş fırtınası sonucu normalde kutuplara yakın bölgelerde gözlemlenen kuzey ışıkları ekvatora kadar ilerlemişti.

Fırtına sonucunda, Dünya'nın elektromanyetik alanına bağlı olarak çalışan cihazlar da dahil olmak üzere, tüm dünyada elektromanyetik aksaklıklara yol açmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Veli 9 ay önce Şikayet Et
  İnşallah hepsi düşer!..Şeytanın uşakları..
  Cevapla
 • Barış Öcal 9 ay önce Şikayet Et
  Cahil cühela konuşmaları.. Neandartel..
  Cevapla
 • VEFA 9 ay önce Şikayet Et
  demekki geçenlerde istanbulda da görülen metor düştü dediğimiz bir uyduymuş
  Cevapla
DİĞER HABERLER
2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Resmi rakamlar paylaşıldı
AB ülkeleri anlaştı! Flaş petrol kararı! Fiyatları etkileyecek