Büyük bilim ödülüne BioNTech kurucuları layık görüldü

COVID-19 aşısını geliştiren Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin ile Prof. Dr. Katalin Kariko, Almanya’da tıp dünyasının en önemli ödüllerinden kabul edilen "Paul-Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülünü" aldı.

Büyük bilim ödülüne BioNTech kurucuları layık görüldü
Büyük bilim ödülüne BioNTech kurucuları layık görüldü
GİRİŞ 15.03.2022 00:36 GÜNCELLEME 15.03.2022 00:36
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

BioNTech'in kurucu ortakları Türeci ve Şahin ile şirketin Başkan Yardımcısı Kariko'ya Frankfurt’taki St. Pauls Kilisesi’nde düzenlenen törende 120 bin euro değerindeki "Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülü" verildi.

Paul-Ehrlich Vakfı Başkanı Thomas Boehm, törende yaptığı konuşmada, Türeci, Şahin ve Kariko’nun hastalıkları önleyici ve tedavi edici amaçlar için mesajcı RNA'yı (mRNA) geliştirmelerinden dolayı ödüllendirildiklerini belirterek, üç bilim insanın bu çalışmalarının COVID-19’a karşı etkili bir aşı ile sonuçlandığını ifade etti.

Cambrige Üniversitesinden John Walker de BioNTech şirketindeki bilim insanlarının COVID-19’a karşı hızlı bir şekilde geliştirdikleri aşıdan dünya çapında sayısız insanın yararlandığını işaret etti.

Bir çok hastalığa çare olabilir

BioNTech'in Üst Yöneticisi (CEO) Şahin, törende yaptığı konuşmada, ödülü bilim dünyası adına aldığını dile getirerek, onur duyduklarını vurguladı.

Şahin, mRNA teknolojisiyle COVID-19 salgınında milyonlarca hayatın kurtarıldığını belirterek, bu teknolojinin kanser dahil birçok hastalığa çare olması için çalıştıklarını söyledi.

Ayrıca, Şahin, ödül töreninden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, gelecek beş ila on yıl içinde mRNA teknolojisiyle bir dizi başarı yakalayacaklarına inandıklarını belirterek, sadece 10 ayda COVID-19 virüsüne karşı aşı geliştirmenin tıp alanında büyük bir etki oluşturduğunu kaydetti.

Türeci, Şahin ve Kariko'nun "Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülüne" layık görüldükleri Eylül 2021'de açıklanmıştı.

YORUMLAR 3
 • Ayderli 2 yıl önce Şikayet Et
  Piyonluğa devam...
  Cevapla
 • cihangir 2 yıl önce Şikayet Et
  bunların türkiye ile ilgili bir derdi var ama nedir bilmiyorum. ödül almaya yunanistan dahil her yere gittiler. türkiye'den ödül aldıkları zaman, ödül onların ayağına gidiyor. şaka gibi!
  Cevapla
 • ibrahim mehmedov 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun. Umarım Pamuk şekerine verilen ödül gibi olmaz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yunan Bakandan boyundan büyük sözler! F-35'lerle bir gece ansızın Ankara'ya gelebiliriz!
Miçotakis'ten skandal Türkiye açıklaması